Rostliny pod stromy

Kde porostou nejlépe? Kam který druh zasadit, aby prospíval. Zkušenosti s budováním skalek, jezírek, mokřadů, lesních zákoutí a podobně.

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Petra » ned 20. úno 2011 23:53:22

Ivana: Ten kakost je to on, někdo mu říká smrdutý, ale mně také příjemně voní, a roste asi úplně všude na slunci i v plném stínu, docela hodně se rozrůstá.

Bobek: skoro úplně pod ořešákem mi jdou lesní jahody a máta a vlastně i meduňka. Vyzkouším i ten kostival.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » ned 20. úno 2011 23:55:42

Petra: kakost smrdutý je jiný druh.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod sklenka » pát 25. úno 2011 9:52:03

pod ořešákem "pěstuju" bezy a bršlici, to se taky počítá? Na okraji pak barvínek, mahonii, maliny a lesní jahody.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Alena » pát 25. úno 2011 11:43:02

Já jsem taky dumala, co si vysadit pod ořešák, ale nakonec jsem usoudila, že nejlepší bude nechat tam nakrátko sečený trávník a v něm jarní cibuloviny. Jakýkoli jiný podrost by mi totiž znesnadňoval sběr spadaných ořechů a hrabání listí, které používám při zazimování fíkovníků, aby do nich v zimě nešly myši. A do kytek bych si navíc nemohla lehnout, zatímco na trávníku pod ořechem se leží náramně dobře ;)
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » úte 03. črc 2012 18:09:35

Listí ořešáku obsahuje juglon, který potlačuje bakterie, plísně a brzdí klíčení a růst některých rostlin. Dneska jsem narazila na prezentaci budějovické univerzity (dá se najít při zadání klíčových slov "juglon alelopatie", je to třetí odkaz shora, ppt s názvem Alelopatie.
Citace:
"juglon (5 hydroxy-1,4 napthoquinone)
inhibitor respirace, hlavně v pupenech, slupkách a kořenech, nerozpustný ve vodě, není proto v půdě příliš pohyblivý
obzvláště náchylné jsou rajče, paprika, lilek – po vystavení symptomy jako vadnutí, chlorosa, smrt
tolerantní k tomuto toxinu: fazol, řepa, mrkev, třešeň, katalpa"
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » stř 04. črc 2012 7:44:08

Dneska jsem objevila studii (v angličtině) kde je seznam rostlin co pod ořešáky rostou a nerostou.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Přírodě podobné biotopy a společenstva

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků