Jílovitá půda

Kde porostou nejlépe? Kam který druh zasadit, aby prospíval. Zkušenosti s budováním skalek, jezírek, mokřadů, lesních zákoutí a podobně.

Jílovitá půda

Příspěvekod Ivana » pon 19. dub 2010 9:10:29

Máme kus s jílovitou půdou, zrovna se dají krájet cihly. Nemáte někdo zkušenosti co tam roste a co už ne?
Budu intenzívně pátrat, co by se tam hodilo nejvíc.
Zatím jsem našla:
http://www.garten.cz/forum/vt/cz/284-rostliny-k-chalupe-jilovita-puda/
http://www.garten.cz/a/cz/4054-aruncus-dioicus-udatna-lesni/
http://www.vasezahrada.cz/oknodozahrady/search.php?q=j%EDlovit%E9
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod martas » pon 19. dub 2010 9:32:32

Na jílovité půdě rostou nejlépe CIHELNY. :lol: Ale to jsi asi slyšet nechtěla.Nechceš tam raději založit mokřinu pro obojživelníky.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod Ivana » pon 19. dub 2010 9:47:31

Cihelny i obojživelníci budu pěstovat taky. Tady jsem opravdu chtěla slyšet něco o kytkách, jestli ti to něco říká.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod martas » pon 19. dub 2010 13:35:25

Jsem se tě nechtěl dotknout.At tam zasadíš cokoliv,stejně se budeš trápit.Po dešti to bude maznice a za sucha bude speklá a popraskaná.Mám tu také takový kus.Není přece nutné vše řídit.Nech to na přírodě at tam naroste co ona uzná za vhodné.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod Ivana » pon 19. dub 2010 13:48:56

Ale jo, to máš pravdu. Zkusím tam dát udatnu, ta by to měla rozchodit a bukvici lékařskou.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod houba » sob 24. dub 2010 22:28:27

S jílovitou půdou se na zahradě potýkám neustále. Není to úplně nejhorší varianta, pokud se pravidelně zlepšuje kompostem, případně mulčováním a zeleným hnojením. Samovolně mi v ní rostou samé jedlé kytky :) jako jsou lopuchy, šťovíky, kostival. Pak mám ještě spoustu samovýsevných orlíčků, žlutohnědých třapatek, topolovek, okrasných koukolů, plnokvětých řebříčků (bertrám), přírodních petrklíčů, pomněnek - těm to také nevadí. V jílovité půdě mi rostou i bylinky - meduňka, dobromysl, třezalka. Zelenina kromě karotky a jarní cibule (ozimá i česnek to ustojí, pažitce to téměř vyhovuje). Letní vysychání příliš nevadí tam, kde je půda prokořeněná trvalkami. Se zeleninou je to horší, pokud je půda opravdu hodně jílovitá. Problémy jsme měli s pěstováním jabloní a hrušní (resp. jejich zdravím v jílovitých půdách). Na Brněnsku ale může být všechno jinak - u nás je 550 m.n.m. a více srážek.

Přeji hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod Ivana » stř 28. dub 2010 8:35:28

Tak mi jílovitá půda vyschla a ztuhla do betonu. Mám tam malý záhonek. Myslím, že by na to pomohlo mulčování. Máte někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod yaw » sob 01. kvě 2010 9:31:54

Na tuto půdu jsou jen 3 alternativy.
Dvě rychlé s krátkodobým efektem(záhon je ihned):
1. tam kde chceš mít záhon odebrat jíl na hloubku 2 rýčů a dát tam místo toho úrodnou zeminu (pozor na vodu... vznikne bazén).
2. vytvořit vyvýšený záhon tím, že si místo nějaký způsobem ohradíš a úrodnou zeminu tam navezeš.
Třetí dlouhodobá:
3. Trpělivě několik let míchat jíl s pískem, humusem, veškerým zeleným bioodpadem a pořád přerývat a kypřit a přerývat a kypřit a přerývat :roll: .....tuto činnost lze nahradit mechanizací - rotavátor nebo kultivátor.


Nekonstruktivní čtvrtá alternativa......nechat jí ladem a příroda si sama poradí

Držím palce Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod Kohant » sob 01. kvě 2010 10:32:31

Já budu trpělivě několik let navážet zeminu kolečkem.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Jílovitá půda

Příspěvekod kol238 » ned 02. kvě 2010 21:27:49

U nás máme taky celkem dost jílu. Loni jsem zasila do půl roku starého starého mulče (přesněji do malé kupičky kompostu na mulči) to co jde, tedy kromě cibule, mrkve atd. na podzim jsem to pak zaryla do té hlíny pod tím a letos už to vypadá celkem dobře, tak jsem tam nasadilu tu cibuli a mrkev. Neříkám, že je to teď ideální, krusta vzniká po vyschnutí pořád, ale je to znatelně lepší. Na podzim zkusím do toho vysít zelené hnojení, nebo to zase přemulčovat a uvidím, co bude příští rok.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Další

Zpět na Přírodě podobné biotopy a společenstva

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník