Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Chováte zvířata a máte biozahradu?

Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod pierro » ned 29. lis 2009 20:01:37

Nejprve k vajíčkům - odpověď na otázku odjinud.
supi.JPG
supi.JPG (64.23 KiB) Zobrazeno 39866 krát

U indických běžců platí to, co pro ostatní vrubozobé. Salmonelky a ostatní patogenní organismy se mohou dostat do nitra vejce. Proto se vejce vrubozobých nekonzumují syrová, či na hniličko. Osobně nemám zkušenost a ani o to věru nestojím, jestli to platí i pro víceméně suchozemské běžce. Vejce, velikosti slepičího jsou bohatší na téměř všechny složky, včetně obecně proklínaného a obávaného cholesterolu. Jelikož jsou naše kačky venku, vejce jsou sytě žlutá, až do oranžova (jen velmi lehce). Žloutek je poměrově větší, než bílek, oproti slepičímu. To způsobuje, že buchta z kaččích vajec je nádherně drobivá. Doporučuji zkusit.

Pro kachní vejce platí, že je třeba, aby se tepelně upravovala minimálně 8 minut. Tedy teplota pečení (koagulace bílkovin) a tak dále.

Běžci jsou "kachny nastojato". A tak, jako u lidí jim vzpřímený postoj dovoluje někdy až nečekanou rychlost pohybu. Dozajista v porovnání s ostatními plemeny kachen. Jak jsem již uvedl, dávají přednost "masíčku". V pořadí: 1)žížaly 2)slimáci 3)ostatní havěť 4)jemná tráva (angličan) 5)ostatní vegetace. To trochu neplatí pro pobyt na vodní hladině, kdy snad z dlouhé chvíle polámaly a pak oštípaly moje kosatce žluté a puškvorce kol jezírka.

Přes léto jim nabízím ráno (pokud jdu do práce) nebo v poledne, pokud jsem doma, zbytky z kuchyně, které se dají rozmáčet ve vodě, aby si je kačky mohly "vyčvachtat" z hrnka. Tuto dobu volím proto, aby jim do večera trochu vyhládlo a aby v podvečer, až začne "slimáčí" čas byly opět při chuti. Pokud je vlhko, zejména pokud zaprší po delším suchu, denní gáblík omezím.
Baští výše zmíněné i samozřejmě speciální směsi prokachny. !!!!pokud nesou vejce, je nutné dodat vápník!!!! a to ve formě drceného vápenného gritu (?), či skořápek vajec (jakéhokoliv původu) anebo, pokud máte na pozemku ulitnaté plže, je možné je možné toto omezit. Menší druhy ulitnatých plžů milují.
Přes léto jsou permanentně venku. Jen v poslední době je na noc zavírám, protože mi něco zabilo a okousalo kačera. Krom toho nám chodily sbírat vejce kuny. A to i pod kachnou, která zasedla na snůšku. Všechna vejce jim vytahala kuna z hnízda.
Sezení běžců je možné, ale bacha na kuny a jiné zloděje!
Osobně chovám běžce přes zimu volně (s nočním zavíráním) a pokud klesne teplota pod -10 st.C, nechávám je zavřené i přes den, aby jim neomrzly plovací blány na nohou. V přírodě by při takové teplotě byly u tekoucích vod, kde voda má okolo nuly.
A jsme u chovatelského zařízení. To má u mě podobu zděného bývalého chlívka pro kozu, později dřevníku, který jsem běžcům s láskou věnoval. Zde teplota při zmíněných -10C občas klesne pod nulu. Jinak literatura doporučuje krytý prostor, kam nezavane sníh, především vystlat tepelně izolační vrstvou např. slámy, aby nohy kaček nebyly ve styku s ledově studeným podkladem. Jinak tyto teploty zvládnou bez problému.
Nakonec bych chtěl varovat:

pokud vám prostor nedovolí více, než dvě kachny, volte stejné pohlaví, optimální je jeden kačer na tři kachny. Poměr 1:2 je ještě únosný. Pokud necháte kačerovi jedinou kachnu, ta to na jaře nutně odskáče zle poškrábaným krkem od roztouženého samce. Při dvou a více dámách se jeho pozornost už trochu rozptýlí a kachní krčky budou bez strupů a s dostatečným opeřením. To se mi stalo minulý rok. Tedy to se stalo naší Betynce.
Počet kachen je únosný při poměru 2/200 - 300m čtverečných (naše zahrada - poměrně vlhká = bohatá na ariony)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod pierro » pon 30. lis 2009 20:24:10

DSCF0001.JPG
DSCF0001.JPG (33.07 KiB) Zobrazeno 39877 krát
DSCF0005.JPG
Chvilka nepozornosti a....
DSCF0005.JPG (25.28 KiB) Zobrazeno 39877 krát
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod Vipetka » čtv 03. pro 2009 15:09:02

Dobrý den,
moc se líbí ty kačenky. Rozumím tomu dobře, že dospělá kachna pojídá ty rezavé španělské slimáky? Já jich mám na zahradě čím dál tím více (Polabí) a jsou dlouzí až 12 cm! Uvažuji, že bych si tak 3 pořídila. Zahradu mám cca 750 metrů.
Děkuji za odpověď.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

To: Vipetka

Příspěvekod pierro » čtv 03. pro 2009 18:03:15

Nemohu, než pochválit volbu. V polabí navíc budeš mít o starost méně, oproti mě v 550m.n.m. a to zimní "ustájení". Na cachtání stačí plocha asi jako bývaly kdysi plechové "lorny". I tak mělká. Běžci jsou na vodu opravdu nenároční. Jen po nich zůstávají v mulči charakteristické díry po zobáku. Ty ale dost často navštěvují, takže tudy nic neproroste.

Baští. A to nejen dospělí. U káčat je lepší hlídat, aby se nepustila do příliš velkých exemplářů. Ale myslím, že právě běžci by mohli mít adaptovanou anatomii na větší sousta. Krmení doporučuji máčet, alespoň nejmenším kachňatům, aby neměla "žabky" čili "tipec". nateklý jzyk na jeho bázi. Kachny pak přestanou žrát. To se řeší naříznutím daného abcesu a vymačnutím obsahu. Jednou z teorií vzniku je podráždění příliš tvrdou stravou. Jsem zastáncem této teorie, protože moje kachňata krmená máčenou směsí pro kachny nikdy ani náznak žabek neměla.
Držím palce. Na 750m bych vzal i 5 kaček.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod Vipetka » pát 04. pro 2009 12:57:54

Děkuji za rychlou odpověď. Tak na jaře jdu do toho. Jenom, aby mi ty kačeny nechtěly sežrat i kocoury a pejska :roll: , když jsou tak na maso :P
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod Petra » stř 10. úno 2010 15:16:54

Martine, neuvažuješ o půjčování kačen do ekobiozahrádek (s nočním zavíráním před kunami)?

Před 5 lety jsem se pro tyto kachny nadchla, to byli ještě téměř neznáme, máme ohražené jezírko i starou stáj, (což by asi na zimní výběh bylo ideální), ale manžel kachny nechce, navíc jsem zjišťovala, že kachna žije prý i 30let a to je dlouhodobý závazek:-)

Ještě mi pěstitelé kachen tvrdili, že dvě kachny (stejné pohlaví) se mi budou hrozně ozobávat, že nejlepší je 4 a více.

Třeba po vyzkoušení by manžel už nebyl proti:-)
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod bobek » pon 07. čer 2010 13:39:28

Možná se už zase opakuju ...
Je zajímavé, že se u nás vůbec nepoužívají kachní vejce. To by znásobilo užitečnost běžců docela významně. Proč se nepoužívají, naznačuje Pierro:

U indických běžců platí to, co pro ostatní vrubozobé. Salmonelky a ostatní patogenní organismy se mohou dostat do nitra vejce. Proto se vejce vrubozobých nekonzumují syrová, či na hniličko. Osobně nemám zkušenost a ani o to věru nestojím, jestli to platí i pro víceméně suchozemské běžce. Vejce, velikosti slepičího jsou bohatší na téměř všechny složky, včetně obecně proklínaného a obávaného cholesterolu. Jelikož jsou naše kačky venku, vejce jsou sytě žlutá, až do oranžova (jen velmi lehce). Žloutek je poměrově větší, než bílek, oproti slepičímu. To způsobuje, že buchta z kaččích vajec je nádherně drobivá. Doporučuji zkusit.


Salmonela hrozí samozřejmě i u slepičích vajec ale slepice nejsou vrubozobé, hmmmm, jestli tady nehrozí zase nějaký předsudek ... ?

Tak třeba v Anglii se kachní vejce prodávají. Co s nima pak dělaj nevím ale na trhu jsem udělal tudle fotku:
Přílohy
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod Ivana » pon 07. čer 2010 17:08:24

Bobku to je proto, že kachní a husí vejce obsahují salmonely daleko častěji (myslím, že skoro pravidelně) než vejce slepičí a proto se vždy musí tepelně upravovat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.

Příspěvekod bobek » pon 07. čer 2010 17:44:57

kachní a husí vejce obsahují salmonely daleko častěji (myslím, že skoro pravidelně) než vejce slepičí a proto se vždy musí tepelně upravovat.


Já to tušil .... Čím to je že vejce vrubozobých jsou za syrova k ničemu ? Pro lidi.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví


Další

Zpět na Chov zvířat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron