Živý plot z bambusu?

Živé ploty, vrbové stavby, větrolamy, palivové dřevo na biozahradě, nízké a střední lesy, kopicování, rychlerostoucí dřeviny....

Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Ivana » pon 30. lis 2009 8:19:41

Tohle vypadá dobře, možná zapomenu na vrby:
Živý plot z bambusů
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » čtv 11. úno 2010 21:53:18

Ivana: Některé bambusy jsou hodně expanzivní. Nebojíš se, že se rozlezou do kraje a zničí tam původní porost?
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Kohant » pát 12. úno 2010 7:00:55

Které bambusy konkrétně se u nás samovolně rozšiřují ze zahrad do volné přírody?
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Evik » pát 12. úno 2010 22:07:38

Vypadá to moc hezky. Ale já bych zůstala u vrby. Na plot mně to přijde dost nepraktické. Bambus zakvete a je po něm a tudíž i po plotu a to rozlézání taky nic moc. Měla jsem doma takový ten úplně nízký coby náhradu trávníku, vykvetl a je pryč. I když některý vyšší druh co by z něj byly alespoň tyčky k rajčatům atd. bych možná vyzkoušela.
Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Ivana » sob 13. úno 2010 8:48:53

Bambusy kvetou řádově jednou za padesát let, takže to je problém, ale opravdu jen jednou za čas. Tyčky jsou z nich docela dobré, vyzkoušela jsem. Ale řezat ho nemusíš, takže je bezúdržbový. Já spíš vidím problém v tom, že plot by byl asi hodně náročný finančně. To rozlézání se řeší speciálními fóliemi, vykopávání je prý pěkná dřina a protože je to pružné, nedá se to přeseknout ani sekerou. Rozrůstají se jenom některé druhy. Takže to vidím tak, že je to taky hodně o výběru vhodného druhu, kdy je potřeba zohlednit ten věk (aby mi příští rok nevykvetla, a tohle v bambusářských kruzích zjistíš), výšku kterou potřebuji, mrazuvzdornost, vyřešit rozrůstání, cenu za kterou to seženu a já osobně bych přidala ještě jedlost, mě bambusy chutnají.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Evik » sob 13. úno 2010 21:03:18

Tak to jsem měla s tím kvetením smůlu. Měla jsem ho asi čtyři roky. Jo je mi jasné, že by se to dalo zvládnout, když má člověk peníze jde spousta věcí snáz. I mně se bambusy líbí jako rostlina, ale nějak mi sem do Čech pocitově nesedí a tak jsem jsem se o ně nijak zvlášť nezajímala. Tak až budete mít takový pěkný bambusový plot, tak jsem zvědavá na fotky. A k tomu jídlu. Dají se jíst všechny nebo jen nějaké vybrané druhy.
Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Ivana » sob 13. úno 2010 21:16:17

Jedlé bambusy: http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=28&t=31
To že ti bambusový plot k české chalupě nesedí chápu. Taky o tom přemýšlím i z tohoto úhlu pohledu. Ještě jsme se nerozhodli, možná bude bambusový háj a plot z něčeho jiného.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod martas » sob 13. úno 2010 23:08:38

Živý plot se dá udělat i z Arudo donax není tak exotický jako bambus ale je hezký.Za sezonu udělá klidně 4m.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod Ivana » ned 14. úno 2010 8:51:03

trsť rákosovitá Arundo donax, je to ten vysoký jižní rákos, roste například v Chorvatsku. Jedlé listy a oddenky, léčivý.
Roste ti Arundo dobře? Kolik potřebuje vlhkost? Myslela jsem že u nás namrzá.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Živý plot z bambusu?

Příspěvekod martas » ned 14. úno 2010 10:10:52

Letos mi omrzl teprve po druhé jiné roky omrzlo jen pár stébel.Ale můžeš ho na podzim seříznoůt až k zemi na jaře vyžene nová stébla.Roste opravdu rychle mám už starší rostliny a vůbec je nezalévám a to tu mám jen 500mm srážek za rok.Výnos musí mít velký protože ty oddenky jsou pořádné.Mám obyčejný i s panašovaným listem.Co se s nim léčí za nemoce?
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Další

Zpět na Dřevo, lesy, živé ploty, vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron