Trsť rákosovitá Arundo donax

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Trsť rákosovitá Arundo donax

Příspěvekod Ivana » ned 14. úno 2010 13:55:05

trsť rákosovitá Arundo donax
Rostlina pocházející z jihu, kde tvoří porosty podobné našemu rákosu, ale vyšší. Oddenky jsou jedlé vařené nebo syrové, mohou se i sušit a mlít na mouku, která se většinou míchá s obilninovou. Listy se vaří, ale jsou velmi hořké. Používají se i mladé výhonky.
Léčivé účinky: kořen vyvolává pocení, je diuretický, uklidňující a zastavuje tvorbu mateřského mléka. Pasta z kořene se nanáší na čelo při bolestech hlavy. Izolované alkaloidy z kořene zvyšují krevní tlak a podporují stahy střev a dělohy. Oddenky nebo dolní část stonku se používají při vodnatelnosti. Vařené ve víně s medem se kořen nebo oddenek používal při léčbě rakoviny. Rostlina obsahuje alkaloid gramin, který působí stažení cév (vasokonstrikci) a zvýšení krevního tlaku (zkoušeno na psech). Stébla se používaly jako dlaha při zlomených končetinách.
Arundo se dále používá v košíkářství, jako zdroj biomasy, na smetáky, živý plot, jako barvivo, na hudební nástroje, na výrobu papíru, jako opara pro rostliny, větrolam, stabilizátor půdy, na došky a v tkalcovství.
Zdroj: pfaf

trsť rákosovitá
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: trsť rákosovitá Arundo donax

Příspěvekod pierro » pát 19. úno 2010 22:15:43

Uvítám zkušenosti s přezimováním v našich podmínkách. Díky.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: trsť rákosovitá Arundo donax

Příspěvekod Ivana » sob 20. úno 2010 7:53:02

martas píše:Živý plot se dá udělat i z Arudo donax není tak exotický jako bambus ale je hezký.Za sezonu udělá klidně 4m.

martas píše:Letos mi omrzl teprve po druhé jiné roky omrzlo jen pár stébel.Ale můžeš ho na podzim seříznoůt až k zemi na jaře vyžene nová stébla.Roste opravdu rychle mám už starší rostliny a vůbec je nezalévám a to tu mám jen 500mm srážek za rok.Výnos musí mít velký protože ty oddenky jsou pořádné.Mám obyčejný i s panašovaným listem.Co se s nim léčí za nemoce?

Psal Martas na vlákně http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=39&t=51
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: trsť rákosovitá Arundo donax

Příspěvekod martas » ned 21. úno 2010 23:16:26

Ve vyšších polohách než jsem já(asi 175mnm)Bych doporučil navézt nad kořeny pár koleček zeminy a udělat krtinec.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron