Krvavec menší Sanguisorba minor

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
2
50%
4
2
50%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 4

Krvavec menší Sanguisorba minor

Příspěvekod Ivana » pát 05. úno 2010 15:18:36

krvavec menší Sanguisorba minor
Používají se čerstvé listy, skladování není možné. Udává se ořechová chuť a okurková vůně. Podporuje chuť k jídlu a posiluje žaludek.
Vytrvalá rostlina, u nás volně roste na suchých stráních. Je poměrně hojný, u Brna roste například na brněnské přehradě.
Dá se i pěstovat, vysévá se v dubnu až květnu, je doporučeno pěstovat jednotlivé rostliny asi 30 cm od sebe. Může růst na slunci nebo v polostínu, půda má být suchá, přednostně vápenitá.
krvavec menší, listy
krvavec menší, květy
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod houba » úte 09. úno 2010 21:19:36

Listy krvavce menšího konzumuji s velkou chutí :D. Přestože se v přírodě vyskytuje na suchých stanovištích, u mě roste z vlhké jílovité půdy, dokonce i v polostínu. Rostliny v živinami bohaté vlhké půdě jsou nesrovnatelně větší než na suché stráňce. Patří k těm, které nesmím nechat odkvést, jinak budou všude...Listy trhám po celou vegetační sezónu. Nevím, jak se tento druh na zahradu dostal. V okolní krajině je vzácný. Mohu ale vyloučit, že bych si jej pletl s totenem.
Co se týče těch stanovištních nároků - velmi podobně se chová šalvěj lékařská. O té se všude píše, kolik potřebuje světla, vápníku...Já jí mám na různých stanovištích a všude roste stejně vitálně, i v polostínu a přidávat jí nějaký vápník je zjevně zbytečné. Podle mé zkušenosti mají vápnomilné druhy v humózní zahradní půdě vápníku dost (byť je to půda na nevápnitém sedimentu).

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod Ivana » úte 09. úno 2010 21:48:32

Jo, asi máš pravdu. I když úplně na kyselu by jim asi dobře nebylo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod Petra » ned 14. úno 2010 23:13:23

Letos se cíleně po krvavci menším začnu dívat, v okolí Lysé jsem ho nikde neviděla, kdyžtak poprosím na podzim o semínka. Pokud má rád suché stanoviště tak to by se mu u nás líbilo.

Jinak podle "velká kniha zeleniny a ovoce", píší že krvave toten nikdy neužívejte ve větších dávkách. Doporučují ke konzumaci pouze krvavec menší, to samé J.S. v ekozahradách.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod sklenka » úte 16. úno 2010 9:54:58

Jednou mi sousedka chtěla udělat radost, tak mi vysypala na rozkopanou suchou stráňku pytlík se směsí trvalkových semínek - jako že překvapení. Vyrostl jenom krvavec. Květenství ale vypadá trošku jinak než na Ivaniných fotkách, tak se jen chci ujistit, jestli můžu zjara začít ochutnávat. Vlastní foto bohužel nemám, ale kvete to takhle: http://botanika.wendys.cz/kytky/foto.php?334:2
Je to krvavec menší, jedlý a výtečný?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod Ivana » úte 16. úno 2010 10:36:54

Nemusíš se bát, je to stejná kytka. I Wendys má fotku s tyčinkama.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod sklenka » úte 16. úno 2010 12:02:51

Tak to se mi ulevilo. Díky.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod Hanča » úte 23. úno 2010 17:18:12

Mám úplně stejnou zkušenost jako sklenka, dostala jsem sáček semínek, která zbyla po osetí louky, prý osivo od firmy Planta naturalis. Tak jsem to vrhla na holé místo na zahradě a taky vyrostl hlavně a nejvíc ten krvavec (možná se něco dalšího objeví letos na jaře). Zmátlo mě, že vypadá úplně jinak, než jsem ho viděla v přírodě. U nás krvavec menší neroste, jenom toten, ale často jsem ho potkávala třeba na Karlštejnsku, tam ale roste na vápencích - mohlo by to být tím, že vypadá jinak? Ivano, prosím, rostou v ČR ještě jiné druhy než tyhle dva?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod Ivana » úte 23. úno 2010 17:59:09

Rostou u nás jenom dva druhy. Krvavec menší má dva poddruhy (subspecie):
krvavec menší pravý Sanguisorba minor ssp. minor
Lístky přisedlé nebo s kratičkým řapíkem. Zralé plody (češule) na hranách s velmi úzkým lemem, na ploše žebrovitě síťnaté. Hojný, domácí druh.
krvavec menší měkkoostenný Sanguisorba minor ssp. polygama (muricata)
Lístky zřetelně řapíčkaté, zralé plody na hranách výrazně křídlaté, na ploše s výrůstky, prohlubněm,i a nepravidelnými žebry. Zavlékán, zdomácnělý, roztroušeně.
Pokusím se najít ještě nějaké obrázky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Krvavec menší a krvavec toten

Příspěvekod sklenka » úte 08. úno 2011 22:45:06

Svůj krvavec menší jsem zjara ochutnala a shledala ho velmi nedobrým. Je možné, že jde o nějaký zahradní kultivar pěstovaný kvůli květu, kde se na chuť nehledělo? Pokud někdo máte na zahradě nebo v okolí nějaký chutnější, nemohli byste prosím sebrat semínka?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Další

Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník