Založit nový záhon bez rytí?

Klasické postupy, experimentální metody. Vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo a co ne.

Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 13:04:27

Včera jsem si natáhla šlachu z rytí. Zajímalo by mě, jestli někomu z vás funguje postup založení nového záhonu popisovaný Mollisonem s překrytím zarostlé půdy kartony, vysokým namulčováním a zasazením rostlin do mulče.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Kohant » úte 06. dub 2010 15:05:00

Já v tom mulči první rok pěstuji jen brambory. Když je sklidím, mulč odklidím. Půda pod ním je vlhká a kyprá. Vyseju do ní zelené hnojení a na jaře příštího roku bez obracení "rozviklám" rycími vidlemi.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Kohant » úte 06. dub 2010 15:05:59

Napsal jsem to blbě. Správně mělo být - Když je hryzci sklidí.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 16:25:08

Takže ti to funguje, to ráda slyším.
Mollison tomu říká kobercové mulčování a správně to má mít několik vrstev (na vlhkou půdu lepenka, pak hnůj a pak suchý mulč). Jestli jsem to pochopila dobře, tak tobě to funguje i bez toho hnoje i na hodně prokořenenou půdu?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod sklenka » úte 06. dub 2010 20:02:36

Funguje to bezvadně i na prokořeněnou půdu, klidně i bez hnoje (zahubí to fakt i bršlici, kopřivy a pýr mnohem líp než sebepečlivější rytí), ale když přidávat hnůj, dala bych ho pod kartony, ne na ně. Na to suchý mulč a pořádně promočit. Zkoušela jsem v tom pěstovat všechno možné - k sazenici vždycky přihodit lopatku zeminy s kompostem, výsledky jsou tyto: perfektně na tom rostly veškeré tykvovité a jahody (mulč sláma, pod kartony trochu odleželého hnoje), ještě celkem slušně rostly brukvovité, když se udělá do kartonu větší díra, jdou i fazole (bez hnoje), salátu se ze začátku moc nechtělo, úmrtnost sazenic byla několikanásobně vyšší, ale co přežilo, nakonec vyrostlo dobře, jen to trvalo o dost déle, pórek, cibule, česnek - naprostá katastrofa, to ani nezkoušej. S rajčaty nevím, narostly pěkně, ale měla jsem dojem, že jsou pak náchylnější k plísním, ovšem jak se později ukázalo, měla jsem tam zrovna odrůdy, které na plíseň jsou dost citlivé - každopádně rajčata radši dávám na holou zem a pak je lehce zamulčuju. Brambory mi sežrali hryzci, přesně jak napsal Kohant. Každopádně je to dobrá metoda, zvlášť když tam nechceš nic vysazovat hned brzy po zamulčování, třeba když potřebuješ zbavit plevele prostor mezi mladými stromky a keři - k nezaplacení.
Pak mám ještě jednu oblíbenou metodu k získávání nových pěstebních ploch - tzv. hrobečkovou. Je to vpodstatě lehce modifikovaný návod na výrobu vyvýšeného záhonu, akorát že se při tom člověk tolik nenadře s kopáním. Na zaplevelenou zem větvičky (podlouhlá hromada nebo kupa, to je fuk), prosypat popelem ze dřeva, když máš, na to buď obrácené vytřepané drny nebo plevel ze záhonů i s kořínky, na kterých je ještě trocha zeminy, pak posekaná tráva, kopřivy, listí, starý mulč, sláma, hnůj, prostě co je, vrstvit, pokud možno střídat, pak zase drny nebo vypletý plevel, popel, trocha kompostu, nemusí být ještě hotový, prostě aby v tom bylo něco zeleného, něco suchého, něco zeminy, něco k naočkování (hnůj, kompost), průběžně máčet nebo nechat propršet, na to položit kartony a navrch trocha mulče (posekaná tráva třeba). Nechat alespoň měsíc pracovat, pak udělat díru pro sazenici a nasypat něco zeminy s kompostem (lopata nebo dvě, množství určíš podle toho, kolik jsi dala do základů drnů se zeminou). První rok na tom pěstuju tykvovité, druhý rok rajčata, pak to trochu rozhrnu a mám záhonek s krásně kyprou zeminou.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 20:34:35

Pýr, kopřivy i bršlici máme v přebytcích. Kopřivy je nejvíc - tu budu sklízet na špenát a nechám kus i pro vatovce, pýr i bršlice jsou léčivé, ale někde bych místo nich určitě chtěla něco jiného.
Zrovna ty jahody mě zajímají, včera když jsem hrabala suchou třtinu křovištní a pětileté nánosy dalších druhů trav se vespodu ukázaly jahody. Potřebovala bych je přesadit, takže to zkusím.
Taky mě těší že už za rok je půda pod tím kyprá. Ještě by mě zajímalo, jestli jste někdo do toho zkoušeli vysazovat nějaké vytrvalé rostliny nebo keře - to si tak nějak neumím představit, jak bude ten záhon vypadat za pět let. A taky jestli máte někdo zkušenost s tím, za jak dlouho se rozloží lepenka.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Kohant » stř 07. dub 2010 11:39:51

U mě to je jinak než jak to dělá sklenka s Mollisonem. Oni pěstují v zamulčované půdě, já jen brambory v tom mulči.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Kohant » stř 07. dub 2010 11:43:56



Takhle jsem měl přikryté kopřivobršlicopýřiště od léta do jara. Nic jsem v tom ale nepěstoval, během léta jsem jenom zahazoval prorostlé díry trávou.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » úte 13. dub 2010 18:23:05

Tak jsem zkusila naházet na třtinu křovištní kartony, na to jsem kolečkem navezla hlínu a nahoru poházela nebo zasadila semena. Nakonec nevím, jestli to nebyla stejná dřina jako to rytí. Uvidíme co z toho vyleze..
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 11:33:43

Tohle je záhon z. Dole jsou klacky, na tom tráva střídavě s drny. Přihodila jsem navrch i bršlici. Nějakou dobu to nechám, pak na to dám asi kartony a něco zeminy. Uvidíme jak to bude fungovat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Způsoby pěstování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron