Trkač?

Stroje, nástroje, stavby velké, malé, vodní, přírodní...

Trkač?

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 19:16:41

Tedy něco o trkači.

O existenci tohoto, pro dnešní techniku již prehistorického vynálezu bří Montgolfiérů, známýchto vynálezem, který se týkal jiné tekutiny, tak o tom jsem se dozvěděl už od mého otce, když povídal o potížích těch, kdo pracují na vrcholu Sněžky, že teď jim tam zamrzla voda v potrubí, protože jim motorové čerpadlo žene vodu rovnoměrně a jen když je potřeba. pak se čerpadlo vypne a tak si ta voda v klidu mrzne. Dokud tam byl ten trkač, byl klid. Ten tu vodu vytrkal, a jak se voda pohybovala po skocích a neustále, nenamrzala. Postupně jsem na to pozapomněl, až na naší zahrádce, kilometr od vsi, uprostřed tlačení kárky s kanystry vody od potoka, kde ještě zbyla voda, jsem si na vše vzpomněl. A dnes jsem se dopátral, že:

Trkač je velice technicky jednoduchá záležitost. Voda tekoucí skrz přístroj zatlačí tzv trkací ventil se závažím a ten se s trhnutím zavře. skokově naroste uvnitř tlak vody, který skrz výtlačný ventil proltačí určitý objem vody. Tím poklesne tlak vody a závaží na trkacím ventilu trkací ventil opět otevře. Rychlost průtoku naroste až nakonec zatlačí trkací ventil a ten se s klapnutím zavře. Tím skokově naroste tlak...... A tak dále a tak dále....


http://www.aqua-thermo.cz/a tady ho ještě v dnešní elektronické době prodávají.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Trkač?

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 20:16:53

S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Trkač?

Příspěvekod marek » sob 28. lis 2009 21:12:50

Ja jen dodam, ze jsem videl cca 50 let stary trkac v akci ... dokazal zasobovat komfortne vodou chalupu, ktera byla cca 6 vyskovych metru nad hladinou potoka.Opravdu to funguje :-)
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Trkač?

Příspěvekod pierro » pon 04. led 2010 11:15:43

Trkač mám doma, těším se, až ho po oblevě spustím.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Trkač?

Příspěvekod yaw » čtv 22. dub 2010 6:02:53

pierro píše:Trkač mám doma, těším se, až ho po oblevě spustím.


Ahoj Pierro,
už skončily oblevy na Náchodsku :lol: :lol: :lol: ? Dej pls reference jak trká trkač. Moc by mě to zajímalo jak jsi s ním spokojen.
Ď. Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Trkač?

Příspěvekod Ivana » čtv 09. zář 2010 17:43:42

Pierro, tak co trkač?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Trkač?

Příspěvekod pierro » čtv 09. zář 2010 19:55:04

Letos jsem nechtěl rodinný rozpočet zatěžovat výdaji za přívodní hadici, nebo plastovou trubku, popřípadě kovovou trubku, a za tlakovou hadici, která by mi tu vodu pak dopravila, kam bude potřeba. Je to krom toho taky problém s povoleníma a s uchováním vody, než bude její nedostatek. Totiž: Pokud je dostatek vody na trkání, není zas až tak potřeba trkati, protože je dost vody i v zemi a nemusím zalévati. Pokud už je sucho, tak slábne průtok v potůčku a netrknu. Chystám to, ale kdy na to dojde, nevím. Chybí mi čas i peníze. Příšerná kombinace. Na mozek mi to zatím neleze, ale z 90% plánů jsem musel slevit. Ideální stav bych viděl tak, že na jaře natrkám óóóóóbrovskou cisternu na kopci v nejvyšším bodě pozemku, a pak budu využívat pro výsevy v nižších partiích pozemku. popř, pokud se dostanu lehce do plusu, vybuduju nebesáček, kam mi poteče voda z celé zahrady a záhonky budou na jeho břazích, popř v jeho blízkosti, No, nic, nebudu Tě unavovat.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Trkač?

Příspěvekod certkotva » pát 19. lis 2010 23:56:12

Pro pierro.

Jestli chceš, tak svařuju z plastů a mimo jiné i různé jímky, nádrže apod. Záleží na objemu jaký potřebuješ.
certkotva
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 17. lis 2010 16:24:50

Re: Trkač?

Příspěvekod pierro » sob 20. lis 2010 18:13:11

Asi mi to teď nedá spát. Zní to móóóóóc lákavě. Přesto, že jsem dost proti těm fujplastům :-) ale zatím mi jiný materiál na vytvoření jímky pro budoucí vodovod k letní boudičce nepřipadá dostatečně spolehlivý. V nezámrzné hloubce by správná volba materiálu mohla zabezpečit zdroj užitkové vody tak na třicet a víc let. (fatrafol). Máš přehled, kolik kubíků by měl mít rezervoár pro takové účely? Šlo by o čtyřčlennou rodinu a pomocné zdroje vody ze svodů ze střechy. Pitnou vodu budu asi nosit, nebo čerpat (solární panel a čerpadélko na 12V nebo 24V (někde na webu jsem to viděl) ze studánky v lese. Zní mi to moc zajímavě. S rodinou teď budeme plánovat rozvržení staveb (seníků) na pozemku. Menší ďovírka pro jímku, cisternu, tank, jak kdo chce, pak vykopnu tak dva metry nadúrovní stropu dané boudy.

Pak mě ještě zajímá, jak moc je pružná přívodní hadice (trubka) pro vodovod. Napadlo mě ji použít pro přívod vody do trkače. Tam je potřeba, aby materiál nepružil a rázová síla zastavené vody se ničím neztrácela. Je to moc a moc zajímavé.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Trkač?

Příspěvekod kořenářka » stř 24. lis 2010 17:57:28

Letos jsme měnili zahradní hadice za vodovodní plastové trubky všude, kam montujeme membránové pákové napáječky pro dobytek. Zahradní hadice se přičerpání vody dobytčetem zploští a telata to pak nepřemůžou. Nevozíme vodu, vždy nějaké prameniště najdem. Vodovodní trubka není tak pružná.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19


Zpět na Technika, stavby, technologie, řemesla

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků