Jaký máte nebo chcete skleník?

Stroje, nástroje, stavby velké, malé, vodní, přírodní...

Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Ivana » úte 09. úno 2010 13:54:00

Plánujeme skleník. Podělíte se o zkušenosti?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Ivana » ned 21. úno 2010 20:40:06

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Jitka D. » úte 04. kvě 2010 10:57:22

Ahoj,
zaujal mě tzv.solární skleník, pěkný článek o něm je na http://www.solar.solar-design-studio.cz/ . Nemáte někdo osobní zkušenost?
Jitka D.
začátečník
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 29. dub 2010 7:10:46
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod jiho » úte 04. kvě 2010 18:19:52

Jitka D. píše:Ahoj,
zaujal mě tzv.solární skleník, pěkný článek o něm je na http://www.solar.solar-design-studio.cz/ . Nemáte někdo osobní zkušenost?

Osobní zkušenost sice nemám, ale ve sklenících Ing. Dobeše v Drysicích jsem byl několikrát. Proto mne trochu nadzvedlo, když má na tuhle myšlenku někdo "patent". Přikládám dnes již historické foto, mám totiž informaci že po smrti pana Dobeše snad skleníky zrušili. Měl dva o půdorysu 8 x 12 m a vzpomínám na jeho velké, bohatě plodící stromy citrusů.

Skleník byl ještě poměrně hluboko zapuštěný do země, ve hřebeni měl snad 5 m výšku (ale to už si přesně nepamatuji). Na zimu Ing. Dobeš doporučoval zakrýt povlovně se svažující část balíky slámy k omezení tepelných ztrát.

Skleník Ing. Dobeše v Drysicích, historické foto z publikace Pěstujeme Citrusy, vydané v r. 1985 brněnskými citrusáři
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod jiří » ned 23. kvě 2010 14:27:51

Chtěl jsem odpovědět, ale nemám zkušenosti s vkládáním obrázků a tak jsem to asi vše zvoral a smazal.Začínám tedy znovu.

Skleník typu JAPAN
Liberecký a Jablonecký okres měl společně založenou organizaci Citrusářů.V programu činnosti byli i zájezdy po republice i do ciziny.hlavně Jugoslávie. Do Brna se uskutečnilo několik autobusových zájezdů, nikdy se nevynechali skleníky pana Ing. Dobeše v Drysicích i jeho bratra. Vím, že se v jeho rodině sklidilo až 300kg citrusových plodů za jednu sezónu.
Můj sen byl, vlastnit tento typ skleníku. Postavit si solární skleník (typu japan, jak se všeobecně říkalo) nebylo to až tak jednoduché, vím jen, že koloval plánek v naší organizaci, každý ho chválil. Podle něho se muselo hlavně zachovat správný úhel sklonu zimního a letního slunovratu. Postavit skleník měl pro mě jednu velkou výhodu , pro mě rozhodující , že v zimním období téměř zem nepromrzala, to proto, že musel být zapuštěný kolem jednoho metru pot terénem.
Výkopovou práci jsem začal v roce1987-8 a zasklený byl v roce 1989 těsně před zimou.Rozměry skleníku 6x12m k tomu byla chodba která sloužila i jako přípravna.
Byl jsem i činným kaktusářem v Jablonci, v mém největším pěstitelském období jsem měl kolem 3 000 ks kaktusů a jiných sukulentů .Skleník pro kaktusy na střeše kůlny 3x5m.

Dnes je vše jinak .Přišla jedna zima, a v roce 2006 a jaký byl skleník.Vrstva sněhu kolem 80cm mi propadla doskleníku. Malý sklon a větve stromů těsně u skleníku nedovolili tající sníh odklidit. Bylo to nepřístupné. Doufal jsem , že to pomalu odtaje .To se nestalo.

Můžete se poučit z mích chyb , kterých jsem se dopustil. Dnes je skleník k nepoužívání, jednak můj věk a zdraví mě to nedovolí a, pak po finanční stránce bych to již nezvládnul.
Podaří li se mi vložit několik snímků nevím.Ty mluví za vše.

nepodařilo se mi vložit ani jeden obrázek,jaký musí mít rozměr?
Jiří Cermann
jiří
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 22. kvě 2010 11:09:13

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Ivana » ned 23. kvě 2010 14:51:14

Obrázky už půjdou vkládat, už se na ně těším. Jak bylo silné to sklo? Abychom neopakovali stejnou chybu, budeme stavět skleník.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod jiří » ned 23. kvě 2010 15:00:34

Sklo bylo koupeno v družstvu tuším v Rumburku , byla to specielní skla pro pařeništní okna ,mělo to název na který si již nevzpomenu, síla skla byla 0,4mm a měl jsem je dvojmo .Mezi nimi byla lišta a tím vznikla mezera 2cm .Tyto dvě vrstvy skla tu váhu toho sněhu neunesli.
Jiří
jiří
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 22. kvě 2010 11:09:13

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Ivana » ned 23. kvě 2010 15:05:34

Obrázky jsou omezeny pouze velikostí, neměly by být větší než 150 KB.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod jiří » ned 23. kvě 2010 15:10:23

Obrázky mám všechny kolem 190kB tak to musím zmenčit.Pošlu je.
jiří
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 22. kvě 2010 11:09:13

Re: Jaký máte nebo chcete skleník?

Příspěvekod Ivana » ned 23. kvě 2010 15:13:57

Není nutno, právě jsme přenastavili vkládání obrázků na 200 KB. Neměly by být větší než 1200 x 1024 bodů. Pak by neměl být problém.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Technika, stavby, technologie, řemesla

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron