Rostliny pod stromy

Kde porostou nejlépe? Kam který druh zasadit, aby prospíval. Zkušenosti s budováním skalek, jezírek, mokřadů, lesních zákoutí a podobně.

Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » čtv 01. dub 2010 9:20:07

Na přání zakládám nové téma, které se týká druhů rostlin, které se dají pěstovat pod stromy.
Na úvod bych se zeptala, jestli někdo máte zkušenosti s doporučovanou kombinací lichořeřišnice+jabloň. Zajímá mě, jestli lichořeřišnice pod stromy kvete stejně jako na slunci (můj předpoklad je že ve stínu kvete méně).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod kořenářka » pát 02. dub 2010 19:03:30

Suchý stín přežije Tiarella, je jí podobná dlužicha - Heuchera. Dlužicha ale raději polostín. Podmínky lužního lesa, mírně vlhkou listovku má ráda mařinka vonná a česnek medvědí. Polostín až stín vyžaduje zlatolistá dobromysl, na slunci jí zhnědnou listy. Hajních rostlin je spousta, mám ráda Hosty ale nelíbí se mi ten humbuk, co kolem nich dělají Američani, stejně jako kolem denivek.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod alidaj » ned 04. dub 2010 19:52:45

Dobrý večer,loni jsem lichořeřišnici nasadila k rybízu i k jabloni,podstatně lépe rostla i kvetla na slunném místě u rybízu.Nádherně se plazila po keříku i do okolí.Pod jabloní byla menší a méně kvetla ačkoli tam je jen polostín ale mohlo to být i menším prorytím půdy kvůli kořenům u rybízu mám totiž i záhon s bylinkami a je tam i lehčí hlinitopísčitá půda. :)
alidaj
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 03. dub 2010 22:20:09

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 11:21:01

Podle Tabacha (viz téma http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=42&t=82) se pod ovocné stromy hodí lichřeřišnice, česnek, křen a čtyřboč.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Misazap » pon 12. dub 2010 9:10:47

Já se pokusila jednu lichořeřišnici zasít pod švestku, ale je to tam skoro trvale ve stínu a dost vlhko, stíní tam garáž, nikoli ta švestka. Taky se jí to nelíbilo a vůbec nevyrostla, měla asi jen 3 lístky, natož aby kvetla. Ale pak jsem měla několik rostlin na okraji záhonu, světlo tam jde jen ráno, okolo je vzrostlý břečťan a rakytník a tam rostly krásně a taky hezky kvetly. A mimochodem půda na které rostly byla z pod ořešáku a nějak moc jim to nevadilo.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » stř 05. kvě 2010 13:08:17

Mollison (http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=40&t=110) doporučuje pod ovocné stromy (zejména mladé):
1. Jarní cibulovité rostliny (narcisy, hyacinty, česneky, také kosatce)
2. Rostliny s klínovitými kořeny (kostival, smetanka, artyčok)
3. Rostliny přitahující hmyz (okoličnaté jako fenikl, kmín, kopr, mrkev, pastinák dále kopretina a astry)
4. Rostliny dodávající dusík (vikvovité)
5. Aksamitníky (Tagetes) proti haďátkům

Tráva doporučená není.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Hanča » pon 12. črc 2010 21:29:47

Zajímalo by mě, jestli se naopak některé rostliny pod stromy vyloženě nehodí, protože to sousedství neprospívá jim nebo třeba i stromům. Začala jsem podsazovat stromy trvalkami, moc se nedaří kosatcům a vyloženě špatně roste denivka pod hrušní, ačkoli všude jinde je to plevel.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Petra » ned 20. úno 2011 14:41:34

Hanča: záleží hlavně na kořenové konkurenci a světelných podmínkách.

Jinak protože máme malou zahradu se vzrostlými stromy (i ořešáky) tak se mi zatím osvědčilo:
lesní jahody
kostival
medvědí česnek
některé druhy kakostů (neznám jméno www.prirodnizahrada.cz - uvodni stránka měnící obrázek)
rebarbora (polostín)
violka vonná
šanta (v polostínu)
libeček
lichořeřišnice (plný stín pod jabloní)
hosta
čechřice vonná
ačokča
dýně (z jihu)
máty

Ale vždy záleží na konkrétním stanovišti, půdních podmínkách, orientaci sever, jih, vlhkost...
Něco mám na fotkách www.prirodnizahrada.cz

Zajímalo by mne co všechno pěstujete ve stínu pod ořešáky.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod Ivana » ned 20. úno 2011 14:48:07

Petra:
Poznámka ke kakostu: to co máš na fotce by mohl být kakost oddenkatý Geranium macrorrhizum, původní v jižní Evropě, u nás pěstovaný. Vytrvalý a má zvláštní vůni (mě je velmi příjemná). obrázky, častější jsou ty červené
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Rostliny pod stromy

Příspěvekod bobek » ned 20. úno 2011 16:06:53

Petra: pod ořešáky mi jdou samy od sebe medvědí česneky a kostival. V těsné blízkosti se daří topinamburám, vyloženě pod ořech jsem je nikdy zasadit nezkoušel. Jo a sněženky ale asi se bavíme jen o jedlejch kytkách, že
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Další

Zpět na Přírodě podobné biotopy a společenstva

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron