Vrbovka (vrbka) úzkolistá

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
1
100%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod Ivana » úte 09. úno 2010 10:50:15

vrbovka (vrbka) úzkolistá Epilobium angustifolium (Chamaenerion angustifolium)
Patří do stejné čeledi jako pupalka dvouletá. Roste hojně zejména na lesních pasekách, také ale v lesních lemech, na náspech a na ruderálních stanovištích. Od nížiny do subalpinského stupně. Je zaměnitelná s vrbovkou rozmarýnolistou (E. dodonaei), která se vyskytuje téměř výhradně v lomech a na výsypkách, víceméně vzácně, na severní Moravě roztroušeně.
Vrbovka úzkolistá má jedlé listy, mladé výhonky, květy a kořen. Z listů se připravuje fermentací takzvaný Ivan čaj, oblíbený v Rusku.
vrbovka úzkolistá
fermentované a sušené listy vrbovky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod houba » úte 09. úno 2010 20:52:43

Tak to jsem netušil, díky. Roste mi na pozemku sama od sebe, tento rok ochutnám :)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod jiří » sob 22. kvě 2010 15:03:35

Používá se tato rostlina při nemocech močového měchýře ? Hlavně při zánětech ?
jiří
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 22. kvě 2010 11:09:13

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod Ivana » sob 22. kvě 2010 22:08:48

Podle pfaf má jedlost 3, léčivé účinky 2.
Jedlé použití:
Listy a mladé výhonky - syrové nebo vařené. Mohou být použity v salátech, nebo vařené jako zelenina. Vařené jsou dobrým zdrojem vitamínů A a C. Používejte pouze mladé. Přestože se říká, že jsou jedlé, další zpráva říká, že nálev z listů může omámit. Mladé výhonky jako dobrá náhrada chřestu. Kořeny - syrové, vařené nebo sušené a rozemleté na prášek. Používá se na jaře, má sladkou chuť. Květní stopky - syrové nebo vařené. Přidávají se do salátů s poupaty. Dřeň mladých a starších stonků - syrová nebo vařená. Mírně sladká, jemná a příjemná k jídlu, i když toho není moc. Želatinová, může být použita jako příchuť v polévkách. Stonky jsou prý dobré projímadlo, ale není právě nejlépe je jíst na lačný žaludek. Čaj se dělá z sušených listů, s názvem 'kaporie' čaj v Rusku, obsahuje 10% taninu. Listy se také používají jako přísada čaje v Číně.
Léčivé účinky:
Často se používá jako domácí bylinný prostředek, i když méně v porovnání s běžnými bylinářskými prostředky. Bylina působí proti křečím, je adstringentní, uklidňující, jako změkčovadlo, hypnotikum, projímadlo a tonikum. Používá se při léčbě průjmu, kolitidě a syndromu dráždivého tračníku. Rostlina se používá v Německu a Rakousku k léčbě problémů s prostatou. Obklad z listů se používá na vředy v ústech. Extrakt z listů je protizánětlivý. Mast vyrobená z listů se používá k uklidnění kožních problémů u dětí. Čaj z listů a kořenů je lidový lék na úplavici a břišní křeče. Zábal z oloupaných kořenů se používá na popáleniny, kožní vředy, otoky atd.
Léčivé účinky podle J. A. Zentricha:
List odstraňuje napětí, úzkost, nespavost, psychogenně podmíněné bolesti hlavy, psychická rozladění. Je protizánětlivý, chrání sliznice, takže se používá při vředech a podobných nemocech. Může se používat i při léčbě průjmových infekčních chorob a je vhodná i při zakalené moči, protože brání vstupu bakterií ze zažívacího traktu do močových cest. Zevně jako kloktadlo, obklady na rány a bércové vředy. Nověji se prokázal účinek při adenomu prostaty, kdy působí sice výrazně, ale jen na část pacientů. Na někoho působí účiněji vrbka, na někoho vrbovka malokvětá.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod jiří » čtv 27. kvě 2010 9:37:51

Děkuji za podrobné seznámení s bylinou a vysvětlení k užívání.
Používal jsem Vrbovku při mém onemocněni zánětů močového měchýře, na návodu ve směsi čajů, ještě s těmito bylinami, Medvědice, Zlatobýl lékařský a Řapík lékařský.
Myslím, si že mi to příliš nepomáhalo , nakonec jsem dal přednost před "Swiss Mega Brusinkám" výrobce Kanada , píši, že to je z přírodních zdrojů.. Mé zkušenosti s těmito pastilkami jsou výborné.
jiří
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 22. kvě 2010 11:09:13

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod Ivana » čtv 27. kvě 2010 10:22:04

Léčivé rostliny působí většinou až po dlouhodobém užívání (týdny nebo měsíce), není to otázka dní. Na zánět močového měchýře bych zkusila asi nejprve lichořeřišnici.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod Ivana » úte 08. bře 2011 10:01:48

Na vrbovku malokvětou a ostatní vrbovky jsem založila samostatné vlákno.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod pierro » ned 13. bře 2011 22:16:05

Dnes jsem ochutnal lístečky. Bez hořkosti, šťavnaté, křupavé, zelené, čerstvé, mňam....

Jen by to mohlo být větší.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek


Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků