Klíčení kotvičníku zemního

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod yaw » ned 20. pro 2009 16:33:27

Ahoj Bobku,
prosím poděl se o zkušenosti s klíčením a pěstováním Kotvičníku. Podařilo se mi sehnat pár semínek a chtěl bych je zkusit na jaře zasít. Poraď, kdy je nejlepší doba pro vysetí, jak semena ,eventuélně substrát upravit, jak vlhčit, kdy přesazovat, kolikrát přesazovat, jak upravit rostlinku při přesazování, předpěstovat v květináči, kdy dát na venkovní záhon, stačí k pěstování samozavlažovací truhlík,....atd. :?: :?: :?:

Předem díky za odpověď

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod Ivana » ned 20. pro 2009 21:59:35

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod bobek » ned 27. pro 2009 20:07:31

Na www.jikl.cz je u kotvicniku zemniho odkaz na "pestovani - krok za krokem",
je to hodne podrobne tak vcelku nemam co dodat.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod Ivana » stř 16. čer 2010 9:14:09

Letos máme tuto zkušenost s kotvičníkem: vyseli jsme asi do čtyř vaniček, něco vyklíčilo. Jak nastala tropická vedra, začala vedle větších rostlinek klíčit řada dalších semen. Kotvičník pochází z teplých krajů, tak ten hic asi ke klíčení potřebuje.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod yaw » stř 16. čer 2010 15:06:56

Tak já podle návodu 2 dny máčel v termosce ve vlažné vodě 20 semínek kotvičníku a pak je vysel do truhlíčku. Protože měsíc se nic neukazovalo. tak jsem koupil začátkem května 5 sazenic a ty vysadil na záhon, pravda dost úrodné půdy (zvětralý čedič jako dělaný pro meruňky a broskve). Díky studenému máji tam dost živořily a asi taky kvůli tomu, že tam díky těm meruňkám a broskvi nepřijde moc sluníčka. Nyní se trochu rozjeli, ale vzhledem k tomu, že je 1/2 června neočekávám žádnou zázračnou sklizeň. Možná budu rád, když se samovolně vysemení.
Co mě však překvapilo, že ve výsevním truhlíku se ca před 10 dny objevily 3 rostlinky z původního výsevu. Ihned jsem je prolil Previcurem, ale přesto 1 odešla. Takže mi zůstaly 2 a z nich už jedná má první pravý lístek.
Ivo, prosím napiš jak je moc kotvičník citlivý na stanoviště - chce příme sluncenebo polostín? Máš je v samozavlažovacích truhlících nebo normálních. Dáváš je do chudší zeminy nebo připravuješ nějakou rumištní směs jako třeba pro kaktusy?

Díky za odpověď Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod Ivana » stř 16. čer 2010 15:43:05

V Chorvatsku roste na písku a na úpalu, takže bych jednoznačně zvolila slunce. V tom že ti taky vyklíčily po vysokých teplotách spatřuji potvrzení teorie, že na klíčení potřebují vysokou sumu teplot.
Sázíme do plastových vaniček od salátů, myslím že mají objem 500 ml. První dávku jsem vysela do kokosu, vzešlo jich pár a nějaký odešly. Nedávno jsem je přesazovala, protože ten kokos jim evidentně už nedělal dobře. Další čtyři vaničky jsou zemina s pískem, písku bylo víc. Tam rostou a tam klíčilo nejvíc těch "nových". Jedna vanička je v kupované zemině a tam jsou největší, ale nejvíc utrpěly zaplavením nedávnými přívalovými dešti.

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod jiho » stř 16. čer 2010 17:51:23

JiKl (Klušák) upozorňuje, že klíčící rostlinky jsou velmi citlivé na padání (i další plísňové onemocnění) semenáčků a že se musí velmi opatrně pikýrovat. Takže vysévat je řídce a přepichovat až trochu větší rostlinky. A spíš bych volil hodně propustnou zeminu, míchal bych klidně zahradní substrát s říčním pískem 1 : 1. Později už vydrží ledacos, ale bahenní kytka to rozhodně není - BACHA NA PŘELITÍ A ZABAHNĚNÍ :!:

A jak psala Ivana - slunce mu vysloveně svědčí.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod Ivana » sob 04. zář 2010 15:07:54

Tak se nám rozrostl, leze už i do cestiček a na sousedy. Kotvičník dneska:
Tohle je z té vaničky se zeminou

Z ostatních vaniček zaostávaly, ale dohonily to

A takhle si dovoluje na šalvěj a levanduli
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod yaw » úte 14. zář 2010 7:00:48

Udělal jsem podobný pokus. Vysadil jsem část rostlin do vaničky s hlinitopísčitou zeminou (50/50) a tu jsem umístil na záhon (bezvadná zhumifikovaná zemina na čedičovém podloží) vedle kontrolního vzorku. Rostliny si vedly následovně (foto z července 2010)Obrázek
Rozdíl v obrůstání se zvětšoval, rostlinky v hlinitopísčité zemině takřka zanikly. Volně rostoucí rostliny jsou nyní rozrostlé podobně jako u Ivany.
Prosba o rady
- v jakém momentě se sklízí
- jak se upravuje před sušením (mám ho umýt, je zašpiněný od zeminy)
- teplotu sušení předpokládám do 40°C

Dík

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Klíčení kotvičníku zemního

Příspěvekod Ivana » úte 14. zář 2010 10:09:52

Sklízet můžeš už teď, my máme část sklizenou (to co lezlo do cestičky), ale záleží to na tvém rozhodnutí. Asi by neměl namrznout. Pokud ho umyješ, hrozí plíseň, jestli se to dá nějak normálně oklepat po uschnutí tak bych to asi nechala. Obecně umývání rostlin na sušení se nedoporučuje (kromě kořenů), ale pokud je zablácený opravdu řádně, myslím že ho umýt můžeš. Pak je ovšen nutné rychlé usušení, 40°C bych viděla jako v pohodě. Pokud potřebuješ ještě podrobnější informace, vložila jsem ti níže odkazy.

Obecné zásady sběru
Léčivé rostliny - sušení a skladování
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron