Konzervovat bez cukru lze, je to ale o energii
a o čase
.
Švestková povidlaZralé až přezrálé švestky vypeckujeme, podlijeme malým množstvím vody a za stálého míchání vaříme, až zcela změknou. Potom je za stálého míchání po částech v hrnci odpaříme až do té doby, dokud nespadnou ze lžíce. Sejmeme z plotny a vmícháme rum, vařící směs nalijeme po okraje do sklenic a po uzavření obrátíme dnem vzhůru.
Pro zpracování švestek na povidla se dříve nejvíce používaly švestky zvaná "Kadlata" ( měly vyšší obsah cukru, ale nešly od pecky). Proto se pro vystírání používal děrovaný hrnec, kterým povidla protekla, ale pecky zůstali uvnitř hrnce.
Hrušková povidlaOmyté hrušky oloupeme, odstraníme jádřince, nakrájíme na kousky a mírně podlité vodou dusíme pod pokličkou doměkka. Protlak prolisujeme dvakrát přes síto nebo v mlýnku na ovoce, potom je po částech v hrnci odpaříme za stálého míchání, až zhoustnou. Vaříme do té doby, až povidla nespadnou ze lžíce. Teprve pak je nalijeme do sklenic. Pro jistotu je ještě můžeme sterilovat. Na Moravě se s odpařovaním vody pokračovalo tak, že se povidla rozprostřela do tenké vrstvy a úplně usušila.
Švestky ve vlastní šťávěZralé švestky opláchneme, rozpůlíme, vyjmeme pecku a naskládáme je řeznou stranou do sklenice. Upevníme víčky a sterilujeme 25 minut při 85 °C. Takto zavařené švestky jsou vhodné jako náplň do knedlíků a buchet, na koláče i jako kompot pro diabetiky.
Takhle to děláme u nás. Povidla já
, švestky ve vlastní šťávě žena
.
Yaw
P.S. Asi patří tento příspěvek do receptů