Výhody a nevýhody mulčování

Klasické postupy, experimentální metody. Vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo a co ne.

Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Ivana » čtv 27. kvě 2010 11:43:52

Zjistila jsem vlastní zkušeností, že pod mulčem se drží slimáci. To co je kolem pak vesele sežerou. Stejně tak se říká, že je tomu s kartony.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Ivana » čtv 27. kvě 2010 11:45:51

sklenka píše:.....
-vysoký mulč - v tom se ty potvory rády schovávají a predátoři pak na ně nemůžou. Když se mi podařilo zkultivovat větší plochu pro zeleninové záhonky natolik, že odpadla potřeba kartonů a vyšší vrstvy mulče, omezil se i výskyt hrabošů a dalších potvor, nebo přinejmenším ubylo škod na zelenině. Slabší vrstva zeleného mulče, který se pěkně připlácne na zem a funkci plní taky dobře, v tomto ohledu nevadí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod pierro » čtv 27. kvě 2010 15:37:00

Howgh!
Ale mulč např. pod stromky (polo- a vysokokmeny, rybíz a pod) vytvoří ideální podmínky pro drobné slimákožrouty (střevlíci, světlušky a další) Pod čerstvým mulčem je opravdu slimáků jak naseto. Obzvláště, pokud mulč leží na holé hlíně. Mám vypozorováno, že pokud se tyhle potvory mají možnost dostat na hlínu jako takovou, jej jich mraky. mulč nemulč. Pokud jsem mulčoval louku, na chvíli to jejich populaci zvedlo, ale z okolí se nahrnuli predátoři a byl klid. Nevím, čím to je, že na místech, kde se k zemině dostávají obtížněji, je jich méně, ale je to tak. v lesích s vrstvou opadaného listí, na loukách, kde se stále jen seče, vždy jich je víc, než tam, kde se "pohne s hlínou". Jakmile je někde obnažená "hlína", přijdou. To je moje pozorování.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod sklenka » pát 28. kvě 2010 8:13:04

Ivano, ten můj citovaný příspěvek byl ale o hlodavcích, slimákům je myslím jedno, jak vysoký mulč máš. Každopádně řekla bych, že mulčování jako takové s sebou může v prvním roce, dvou přinést přemnožení některého typu breber nebo taky třeba plísní, ale v dalších letech už výhody jednoznačně převažují. Je potřeba počkat, až se nastolí rovnováha. Plošné mulčování stylem kartony + velká vrstva slámy mi připadá výhodné při zakládání zahrady, získávání pěstebních ploch na neudržovaných pozemcích atd., ale jinak mi nepřijde, že by v tom byly v první sezoně nějak zvlášť výhodné podmínky pro pěstování - množí se hraboši i hryzci, slimáci, plísně, rozklad slámy ubírá z půdy dusík. ALE stačí rok (někdy dva) počkat, sláma a kartony se rozloží, namnoží se predátoři, dusík můžeš doplnit nějakou formou hnojení, problémů ubyde a zůstane ti půda v ideálním stavu, který můžeš udržovat už jen lehkou vrstvou mulče, nemusíš zalévat, plít stačí jen minimálně a predátoři udrží škůdce v rozumných mezích, protože ten mulč vytváří výhodné podmínky i pro ně - občas mívám takové návaly práce, že třeba tři neděle nestíhám vůbec hrábnout, a stejně mi to celkem roste. Naproti tomu když nemulčuješ, sice se (možná) vyhneš prvotní invazi škůdců, ale zato musíš do zblbnutí zalévat, okopávat, kypřit, hnojit, plít, aby ti vůbec něco vyrostlo.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Ivana » pát 28. kvě 2010 10:47:59

Chtěla jsem vnést diskusi o nevýhodách - a tam snad ti hlodavci patří. Jestli si ale myslíž, že je to zavádějící tak to smažu a případně můžeš napsat něco jiného.
Protože všude v permakulturních příručkách se praví jaké to má výhody, ale ty nevýhody tam také jsou a je dobré o nich vědět.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod houba » sob 19. čer 2010 22:47:27

Vztah mezi mulčem a slimáky je, myslím, trochu komplikovanější. Záleží na tom, jestli mulč poskytuje pouze úkryt, nebo také potravu, a jaká je velikost slimáčí populace na zahradě. Pokud máte slimáky všude (jako já), pak prostě přijdou mulč nemulč a jde o to, co sežerou. V tom případě je lepší použít zelený mulč (plevel, posečenou trávu apod.), než nechat na záhoně pouze pěstované rostliny bez mulče. Část slimáků žere mulč a škody na pěstovaných rostlinách jsou nižší. Navíc, když chcete slimáky sbírat, aspoň víte, kde jsou...

Hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Petra » pon 16. srp 2010 17:35:58

Mulčování a slimáky také stále řeším, moc nevím čím ideálně mulčovat zeleninové záhony.

Posečená odleželá tráva to je pro slimáky hostina, je pravda, že je pak člověk nemusí hledat. Sláma není tak lákavá, ale krásně se jim pod slámou přikrytýma záhonama přezimuje. Navíc sláma spotřebovává dusík.

Čím mulčujete zeleninové záhony na zimu i v sezoně?
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Ivana » pon 16. srp 2010 17:53:33

Kvůli slimejšům jsem zašla tak daleko, že v poslední době nemulčuju. A nevím co s tím, držej se potvory pod mulčem. Sice jsem nezkoušela kůru, ale tu bych musela kupovat a je nevýhodná i z jiných důvodů. Pod lepenkou se schovávají taky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod houba » pon 16. srp 2010 21:44:11

Já nemám s mulčováním posečenou trávou žádné problémy. Nechávám ji ale zpravidla aspoň trochu oschnout. Asi je to tím, že slimejšům dopřávám "lepší schovky". Taková hustá meduňka...Ale chápu, že vymýšlet jim náhradní ubytování nebude řešení problému. Pokud je to tak, že do záhonku nelezou, když tam mulč není, tak bych radši nemulčoval. Já tu situaci neznám - vycházím z toho, že do záhonku prostě lezou, protože jsou všude okolo, a mulč to moc neovlivní.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Výhody a nevýhody mulčování

Příspěvekod Ivana » pon 16. srp 2010 22:44:45

Možná je to opravdu tím že jich je moc. Minule jsem napočítala asi 40 na metr čtvereční (to bylo sice v kopřivovišti za domem, ne tam kde jsou záhony - ale stejně...) Schovky mají, mám spoustu hromad, takovejch základů kompostu a stahujou se tam i slimáci i hlemýždi. Ale asi to nestačí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Způsoby pěstování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron