Klíšťata

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Klíšťata

Příspěvekod bobek » stř 07. dub 2010 9:01:55

V následujícím odkazu jsou bez bližších podrobností uvedeni jako přirození nepřátelé klíšťat mravenci a slepice. Pravidelné sekání trávy je pro nás, co sekáme zahradu 1 až 2x za rok, rada k ničemu. Máte někdo nějakou další fintu jak se s klíšťaty vyrovnat ?

http://hobby.idnes.cz/na-klistata-plati-prirozeni-nepratele-mravenci-a-slepice-pe8-/hobby-zahrada.asp?c=A090529_150511_hobby-zahrada_mce
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Klíšťata

Příspěvekod Ivana » stř 07. dub 2010 11:49:42

B-komplex nebo jen vitamín B6 (pyridoxin), o béčku se mezi námi botaniky říká, že fakt funguje.
Jinak jediná 100% ochrana kterou znám je skafandr. Repelenty mi vesměs fungujou, ale tak že se místo 20 zakousne jen 5.
Na netu jsem našla levandulovou tinkturu a tyto odkazy:
http://forum.annwin.sk/prirodne-metody-a-systemy/tipy-rady-a-triky-t1353.html?sid=c1b0abd395a92702a951d796b1e495df
ponožky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíšťata

Příspěvekod dkaras » čtv 08. dub 2010 21:34:33

Jo jo, nase dcerka (4 roky) uz mela letos 2. Prvni pred pred velikonocemi a druhe predevcirem. Ja dneska nasla jedno pochodujici na svem triku, a to jsem byla venku jen 5 minut.
Co jsem patrala, tak vsichni doporucuji B-komplex, anebo alespon Thiamin. Je fakt, ze dcerka ji o mnoho mene zeleniny nez jeji starsi braska a ten pritom beha po zahrade daleko vice a navic si hraje obvykle v kerich - a nic. Zatim ani jedno.
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)

Re: Klíšťata

Příspěvekod bobek » sob 12. čer 2010 10:47:53

Na http://www.nahouby.cz poslal uživatel Forres Run následující příspěvek:

Amigo Martin Chochel byl tak laskavej a poslal mi recept na přírodní "repelentovou" tinkturu:"Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům
Složení: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.
Postup přípravy:
1. 1 litr vody přivedeme do varu.
2. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí.
3. Po vyluhování a vychládnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa.
4. Uchováváme v ledničce.
Návod na používání:
1. Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače (např. po okeně)
2. Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu po těle rozstříknout tinkturu.
Tento přípravek je naprosto 100 % účinný. Žádné klíště se nepřichytne.


To vypadá tak geniálně jednoduše, že by to mohlo fungovat :)
Zkusím a dám vědět.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Klíšťata

Příspěvekod Ivana » pon 23. srp 2010 11:49:31

Pomalu se blíží konec sezóny, takže je čas na shrnutí. Bobku, zkoušel jsi ten levandulový nebo rozmarýnový pajc? Jak to dopadlo?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíšťata

Příspěvekod bobek » pon 23. srp 2010 13:54:01

Zapmněl jsem na to jak na smrt. Letos bylo u nás klíšťat nezvykle málo a tak jsem to ani nepotřeboval. Tak příští sezonu ...
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Klíšťata

Příspěvekod Ivana » pon 23. srp 2010 14:15:16

Možná by bylo zajímavý vyzkoušet ty ponožky. 70.- Kč za návleky na zápěstí a za ponožky není až zas tak přehnané, samozřejmě za předpokladu že to bude fungovat. Může se to prát a vydrží to 12 praní - no teď koukám že při práci na zahradě to není až tak moc.
http://www.ochranaprotiklistatum.cz/cenik.html?num=5&hitArea=_level0.menu.but5.txt1

Možná by se dalo vymyslet něco jiného: bavlněné ponožky po vyprání namočit do toho rozmarýnového nebo rozmarýnolevandulového pajcu. Případně do výluhu. Případně ponožky pokapat levandulovým výtažkem, to by mohlo fungovat taky. Muselo by se to asi po každém použití obnovit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klíšťata

Příspěvekod Hanča » pon 23. srp 2010 14:52:11

Věřila bych na ty mravence, na naší zahradě je jich dost, tím víc, čím méně je sekaná, protože se jim moc líbí budovat mravenišťata ve vysoké trávě. Klíště jsem na zahradě nikdy nepotkala, ačkoli příroda je hned za plotem. Sousedka vedle (a blíž k městu) má zahradu vysečenou "předpisově", ale klíšťata tam má.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Klíšťata

Příspěvekod dkaras » pát 01. dub 2011 1:12:34

No nevím.... mravenců máme taky mraky a klíšťat ještě více.
Syn loni proběhl zahradou ke kompostu a na jeho riflích najednou pochodovalo 23 klíšťat nejrůznějších velikostí. Připadalo mi to jak v hororu a schválně jsem je počítala, když jsem jej obírala.

Z užitečných tipů, jak na klíšťata, mi hluboce utkvěl tento: Nějaký dobrý muž v jakémsi Hobby plátku doporučoval čtenářům velmi osvědčený způsob - vybetonovat či vyložit zámkovou dlažbou cca 15 m plochy okolo celého domu, anebo to minimálně na 20m od domu celé pořádně zamulčovat - samozřejmě nejlépe drcenou kůrou.... :shock: :shock: :shock:
Venkoncem, fungovat to asi bude a proti gustu....
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)

Re: Klíšťata

Příspěvekod Ivana » pát 01. dub 2011 8:10:29

No vydláždit zahradu by pomohlo. Jsem si jistá, že skafandr funguje taky, a spolehlivě. Další účinné opatření je nechodit do přírody. A pokud už do přírody jdete, na nic nesahejte, nikde si nesedejte, nechoďte vysokou trávou, nechoďte pod stromy a zakryjte si neprodyšně celé tělo.

Když jich je nad dvacet tak to přestávám počítat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron