Sekačka na trávu, malý traktor nebo ovce?

Stroje, nástroje, stavby velké, malé, vodní, přírodní...

Sekačka na trávu, malý traktor nebo ovce?

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 20:59:50

Jakou byste mi doporučili sekačku? Potřebuju nástroj na větší plochy, nechci strunovou. Uvažujeme i o nějakém víceúčelovém systému, nemáte někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod Evik » úte 06. dub 2010 21:44:50

Asi by to chtělo víc specifikovat - hlavně pro vás. Jak kvalitní je terén, jak vysokou trávu hodláte sekat, jak často, budete ji sbírat a má to umět jen tohle? a nebo by se hodilo, aby se tam dalo měnit i jiné nářadí, kultivárot, štěpkovač, vozík ..... Jak často to bude pracovat, jak dlouho ... Těch možností je dnes hodně a dá se vybrat od strojů "na jedno použití" až po ty co nás "přežijí".

Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 22:09:33

Aha, tak jo. Máme necelý hektar, část z toho budeme kosit. Na zahradě a v sadu asi častěji, louku 1x ročně pásovou sečí. Terén je zatím většinou nerovný. Jiné nářadí taky asi budeme chtít, těch systémů je několik a nevím který si vybrat, něco jsme už zjišťovali, ale ještě jsme žádný v akci neviděli. Nevím jestli kupovat sekačku zvlášť nebo rovnou celý systém. Stroje na jedno použití zásadně odmítám, ale cena pochopitelně taky bude hrát roli.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod Evik » pát 09. dub 2010 22:07:33

Tak já tedy zkusím napsat své zkušenosti se zahradní technikou a jejím využíváním. Nevím jestli je to přesně to co jsi chtěla slyšet. Ve značce bohužel neporadím, tak do hloubky se tím nezabývám.
Sekačka či "sekací traktůrek". Na menší, ale i na hodně členité plochy, svahy či méně rovně upravený terén rozhodně sekačku. Je mnohem mobilnější. Traktůrek se hodí pro opak, ale kdo pro něj nemá přizpůsobenou zahradu, tak stejně musí mít ještě sekačku na dosekání rohů, zákoutí atd. Když traktůrek tak určitě už něco lepšího (s hydraulikou,...) aby se za něj dal zapojit pluh a spol.
Kdybych si měla dnes z fleku koupit nářadí tak tak bych to brala toto (u Vás by se podle popisu situace asi uživilo to samé).
Rotační sekačku - naše zahrada je přesně to co jsem psala nahoře, sice by se to sekání dalo řešit i tím viz níže, ale nevím jestli by to nebylo moc těžké.
pak asi nějaký systém motor + nářadí (např. Vari, ale je toho víc) - a tam bych si koupila, kultivátor, lištovou či bubnovou sekačku, pluh, vozík
křovinořez - na taková ta zákoutí za prkny, kupou kamení atd.
Před nedávnem jsme se byli dívat po nějakém kultivátoru a začali jsme u těch "na jedno použití" a skončili u profi třídy - to abychom si rozšířili obzory. Ta profi třída by se mi moc zamlouvala, protože je to tam řešeno jinak, ale ta cena. Takže asi nakonec bychom skončili u Vari, na kterém se nám líbilo, že je masivní, jde tam toho hodně rozšroubovat tedy i opravovat, má to tradici (je to už ozkoušené) a hodně variant. A v neposlední řadě, prodejce i servis máme hned vedle u sousedů, což se také hodí.
Tak držím palce a přeju šťastnou ruku při výběru.
Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod kol238 » sob 10. dub 2010 18:50:51

Taky máme hektar a různý terén a zvažujeme, co koupit. Momentálně máme sekačku takovou tu na trávník a křovinořez, ale to nestačí, navíc máme les, takže by se hodil i vozík atd. Zvažuje kombinace Panter od firmy Dakr http://www.dakr.com/panter.html. Kamarád má od Dakru klasickou bubnovku a mí rodiče taky a jsou spokojeni, je to celkem masivní konstrukce a dost to vydrží. Toho pantera jsem naživo neviděla, ale líbí se mi ty variace, co vše se dá k pohonu časem dokoupit.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod marek » ned 27. čer 2010 12:56:09

TAke mame hektar, je to v kopci a ruzne druhy terenu.
Behem tech let jsem dospel k poznani, ze nejlepsi je na tak velkem pozemku senosec jednou dvakrat rocne.
Je to nejvie casove efektivni a s tou travou se (nasusenou) da mulcovat okolo stromu, tkaze ji nemusite nikam tahat ...

Takze krome kvalitniho krovinorezu jsem prikoupil kvalitni rakouskou :-) klasickou kosu.

1.
Traktor vrele nedoporucuji, kamarad ma servis na tyhle veci a ve slozitejsim terenu velmi casto odchozi fragmenty podvozku ( u vsech znacek), trava z traktoru je na nic neda se ani mulcovat etc.
DAlsi vec je ze traktor vlastne kazdy zahradni traktor ma vykon na prd, takze predstava navstevy lesa s vozikemza timto traktorem je milna. Neuveze to skoro ani VAs.

Pro tyto pripady jsem zvazoval TERu (Honda) ale to je stejna situace. Nic to neuveze. Mam vyzkousene.

2.
Pred lety jsem koupil super sekacku (Honda) ktera umi i mulcovat, hektar se dal posekat komplet za cca 8 hodin. Jenze casem se tim ta trava-louka dost znicil, clovek pozabiji hromady jesterek, sneku etc a hlavne sekat se musi kazde dve tri nedele. A to ta sekacka v pohode zvladne i hodne vysokou travu.

Ted ji pouzivam uz jenom na cesty v louce, okolo domu cca1000m kvuli klistatum a tim to hasne.

3.
Krovinorez / Kosa
Idealni nastroje do svahu a na clenity pozemek.

Koupil jsem fakt dobrou kosu a kdyz je nalada tak si rano privstanu a jdu na dve tri hodiny kosit. Je ticho a cloveka to krasne abije.
Pokosena trava jde rychle nasusit a na miste pouzit jako mulc okolo keru atd.

No a na vetsi plochy pouzivam krovinorez od Stihlu, clovek se s nim jakoby mene nadre(kdyz neumi s kosou jako ja zatim :-), ale zaswe to smrdi dela krval takze to je spise prace nez relax. Porad ale plati, ze pokud si ho vemu na jendu hodinu, tak posekam 1000m minimalne, travu shrabu a zamulcuji. TAkz emyslim ze hektaqr ze da za den take posekat.

4.Znam lidi co maji rotacni sekacku(bubnovku) a to mi take neprijde spatne na rovne plochy. Zachovajis vyhody koseni, a clovek jenom drzi riditka pred sebou.

5. Mame v rodine i takovy velku mulcovac od Hondy, bere i vlkou travu, nalety...
Je s nim ale otrava prace, je to tezke na manipulaci...

Shrnu li to, hlasuji pro dvakrat rocne senosec, koupit krovinorez a kosu, pripadne nejakou mensi sekacku okolo baraku.

Je to nejmee pracne a nejvice blizke prirode...
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod marek » ned 05. zář 2010 18:22:49

Jeste jsem zapomel na jednu velmi efektivni metodu, a tou jsou ovce.
Nekolik let na to sbiram odvahu a mozna to od jara klapne, tak dam vedet jak to funguje.

Vyzaduji v podstate jenom sul, v zime trochu sena a vodu. Hotovo.
Okolo mne to par lidi provozuje jiz druhy rok a vypadaji, ze se to da, tak uvidime :)

Ja mam nejvetsi problem s kolobehem zivota v tomto pripade ... jak a zda je zabit :shock:
To je zatim nad me sily

Mate nekdo zkusenosti s chovem ovci?
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod Ivana » ned 05. zář 2010 18:35:55

Marku díky za vyčerpávající shrnutí.
Kolega taky chová jehňata, říká jim sekačky a nemůže si je vynachválit. Takže na tom asi hodně bude.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod bobek » ned 05. zář 2010 18:47:01

Vyzaduji v podstate jenom sul, v zime trochu sena a vodu. Hotovo.


S chovem ovcí zkušenost nemám ale obávám se že si to představuješ jak Hurvínek válku.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Sekačka na trávu nebo malý traktor?

Příspěvekod marek » ned 05. zář 2010 19:52:30

bobek píše:
Vyzaduji v podstate jenom sul, v zime trochu sena a vodu. Hotovo.


S chovem ovcí zkušenost nemám ale obávám se že si to představuješ jak Hurvínek válku.


No jak rikam, ovce jsem tu nekolik let mel, akorat se o ne staral soused nez je stihli snist
Zazemi je hotove a co jsem mel moznost to sledovat, tak opravdu nic jineho to neobnaselo...

Samozrejme se tu bavime o pulsezonim "chovu"
Ted jsem prijel od kamarada, ktery rodil ovci a vyndal z ni krome dvou zivych i tri mrtva jehntata..
Veterinarka byla daleko, a kdyby to neudelal tak je ovce mrtva...

To je neco cemu se chci vyhnout
Kdybych o tom nic nevedel tak uz je tu davno mam
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Další

Zpět na Technika, stavby, technologie, řemesla

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník