Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Biozahrada a obilniny.

Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Ivana » stř 08. zář 2010 10:56:44

Ahoj Martine, prosím nemáš fotku křibice? Nechtěl bys sem o ní něco napsat?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Martin - hledám

Příspěvekod Martin » stř 08. zář 2010 18:53:25

Zatím mám velký kulový.Zrovna jsem ji nasypal do země a jsem dost zvědavý.Takže fotky budou časem :( .Zatím jeden docela zajímavý odkaz http://www.vupt.cz/dokumenty/metzito.pdf
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Martin - hledám

Příspěvekod bobek » stř 08. zář 2010 20:24:01

http://www.vupt.cz/dokumenty/metzito.pdf


Tak nevím co si o tom odkazu mám myslet. Domníval jsem se že staré odrůdy lze pěstovat bez níže citovaných metod.

Po podzimní hluboké orbě z jara následuje usmykování pozemku a vláčení, případně se půda připraví kombinátorem. Před urovnáním pozemku lze aplikovat startovací dávku P a K. Vysévá se 100 – 150 kg.ha-1 do řádků 12,5 cm. Doba setí je odvislá od stavu půdy. Po vysetí je vhodné pozemek uválet. Také jarní výsevy vytvářejí dobře zapojené porosty, které jsou schopny potlačovat plevele. V případě nevyrovnaně vzešlých porostů lze aplikovat herbicidy registrované pro obiloviny.

Při letním výsevu je nezbytné moření osiva, protože porosty jsou při vzcházení napadány živočišnými škůdci, především bzunkou ječnou, která je schopna porost totálně zničit. K moření se osvědčil přípravek GAUCHO F 600 FF v dávce 5 l.t-1 a lze jej pro praxi doporučit
.

Na konci autor píše že:

Presentované výsledky byly dosaženy při řešení výzkumného projektu NAZV ČR č. 0057 „Diverzita opomíjených obilnin a pseudoobilnin a její využití v setrvalém zemědělství a zdravé výživě“.


Ale vím o tom kulový, berte to jen jako podnět k diskuzi.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Martin - hledám

Příspěvekod Ivana » stř 08. zář 2010 20:37:04

Pěstování staré odrůdy žita podle výše uvedeného dokumentu Ing. Jan Pelikán, CSc.: Metodika pěstování trsnatého žita Secale cereale, var. multicaule

Citace:
......že toto žito bylo převážně pěstováno na pasekách po těžbě dřeva mezi pařezy, kam se vysévalo ručně. Dr. Brada ve svých písemných poznámkách, které se doposud dochovaly uvádí, že toto žito se před 80 roky pěstovalo na Valašsku následujícím způsobem: na pasekách mezi pařezy se spálil zbytek klestu a na místa pálení, která se nazývala ”požáry”, se zakopávalo ručně osivo žita. Oheň se potahoval, aby plochy ”požárů” byly co největší. Pro svoji nenáročnost na klima a na živiny se žito selo bez hnojení. Vyséváno bylo čisté žito, nebo jeho směs s kmínem. Setí se provádělo ve třetí dekádě června (v období svátku sv. Jana) a odtud je další lidové názvy druhu - ”svatojánské žito”, „jánské žito“.
V tomto termínu má toto žito mimořádné růstové a odnožovací schopnosti. Do podzimu vyrůstá do výšky 20 až 30 cm a narostlá hmota byla nazývána ”kříbím” a odtud je další lidový název tohoto druhu - ”křibice”. Kříbí v podstatě znamená živý plot, případně porost, zakládaný na porušených svazích pro jejich upevnění. Znamená to, že tento druh žita má schopnost zabraňovat na exponovaných svazích vodní erozi. Narostlá hmota byla přepásána na podzim ovcemi a regenerační schopnost druhu je taková, že toto přepásání nepoškodilo porosty a tyto se v následujícím roce sklízely na semeno. Zrno křibice bylo využíváno na mletí mouky, která se používala na pečení chleba. Chléb z této mouky měl svoje specifické aroma a pomaleji okorával.


Takže to tam máš i bez orání.

P.S. V nejbližžší době přesouvám do Obilnin.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Martin » čtv 09. zář 2010 7:34:34

Souhlasím s Ivanou.Asi to jde i bez chemie.Jenomže něco jiného je políčko v louce nějakého nadšence nezávislého na výsledku a něco jiného zemědělec prolévající naftu za drahé peníze.Každopádně jsem včera zasil křibici z Gengelu v podzimním termínu a zkusil jsem do toho přimíchat kmín.Dneska mi to krásně zalejvá,tak uvidíme.O výsledky ,na které se taky moc těším,se určitě podělím.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Martin » pon 13. zář 2010 10:05:30

Tohle sice nebude úplně o křibici,ale mám ještě pšenici od Bonfills celkem dva druhy.Jenom nevím,jestli je můžu nasít vedle sebe,aby se mi nepokřížily.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Ivana » pon 13. zář 2010 10:26:26

Na pšenici prosím dej nové téma, určitě tady bude zájem diskutovat. Kdybys měl zkušenosti s pěstováním kmínu, velmi bych uvítala kdybys o kmínu něco napsal sem: http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=30&t=590&p=4302&hilit=km%C3%ADn#p4302
Ještě ke křibici: Ty jseš ten zemědělec s traktorama anebo máš to políčko?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Martin » pon 13. zář 2010 11:20:40

Za b je správně :)
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Martin » čtv 16. zář 2010 12:04:17

Tak konečně můžu splnit Tvé tužby Ivano:
Obrázek
Tak to je ono.Žito křibice velkost asi 25 mm!
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Žito seté křibice Secale cereale, var. multicaule

Příspěvekod Ivana » čtv 16. zář 2010 12:09:56

Díky, budeme rádi když budeš ve fotoreportáži pokračovat. A držím palce.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron