Pravidla fóra

Včely medonosné, včely samotářky a čmeláci, které hostí biozahrada.

Pravidla fóra

Příspěvekod Ivana » čtv 27. kvě 2010 11:02:47

Biozahrada je o symbióze. Registrací berete na vědomí, že vstupujete do chráněné sféry vzájemně prospěšných vztahů. Pravidla bylo nutno vytvořit pro udržení tohoto kultivovaného prostředí na fóru. Kdyby se kultivovaně a slušně chovali všichni, žádná pravidla by nebyla zapotřebí. Pokud vznikne nějaká pochybnost, budeme používat vodítko "Ze svobodné vůle ku prospěchu všem."

PRAVIDLA FÓRA BIOZAHRADA
Administrátoři si vyhrazují právo kdykoliv tato pravidla měnit podle aktuálních potřeb fóra. Aktualizace pravidel týkající se komentářového spamu a skryté reklamy v květnu 2012. Pravidlo č. 8. upraveno 13.9. 2012. Pravidlo č. 7 upraveno 20.11.2012 (červeně). Aktualizace bodu 2 srpen 2015.

1.Zaměření fóra
FÓRUM BIOZAHRADA NEBYLO ZALOŽENO NA PRODEJ ROSTLIN.
Tady vyměňujeme, nic neprodáváme ani nekupujeme. Na výměnu můžete nabídnout cokoliv, včetně přečtení pohádky na dobrou noc, všechno další záleží na dobrovolné dohodě dvou uživatelů, administrátoři do výměn nijak nezasahují a ani v budoucnu to dělat nebudou. Pokud chcete prodávat nebo kupovat, pak toto fórum není pro vás, najděte si prosím jiné místo (například Aukro).
2. Registrace
Přijímáme registrace pouze z platných a legálních IP adres v ČR. Nepřijímáme registrace ze zahraničních anonymizérů ani free-proxy serverů - toto fórum není anonymní. Dáváme přednost neanonymním přezdívkám, jakož i neanonymním mailům. Registrace ze zahraničních IP adres přijímáme pouze v odůvodněných a ověřených případech (dlouhodobý pobyt). Nepřijímáme registrace z IP adres vnitřních sítí. Uživatel se musí registrovat z platné a fungující emailové adresy. Neexistující emailová adresa je důvodem k odmítnutí nebo zrušení registrace, dlouhodobá neaktivita uživatele (nepřihlášen půl roku a více) může (ale nutně nemusí) být důvodem ke zrušení registrace. Používejte prosím k registraci svůj soukromý mail. Nepřijímáme registrace z mailových adres, které obsahují slova obchod, reklama, marketing a podobných. Dále nepřijímáme registrace z mailových adres, která jsou sekvencí čísel. Také odmítám registrace z mailových adres, ze kterých je na jiných fórech spamováno.
3. Nežádoucí způsob komunikace
Jakákoliv forma agresivní komunikace a porušování pravidel Netikety bude důvodem k zákazu přístupu do fóra. I nesouhlas se dá vyjádřit slušně a bez agresivity. Agresivní příspěvky a příspěvky neodpovídající pravidlům budou mazány nebo přesouvány do ČOV. Totéž se týká příspěvků porušujících platné zákony ČR.
4. Chování uživatele
Pokud bude uživatel stále od ostatních něco chtít aniž by sám cokoliv nabídl (a dobrá vůle nebo zkušenosti se dá nabídnout vždycky) může se stát že tu přestane být vítaný. Toto pravidlo se netýká běžných otázek běžných uživatelů, máme na mysli případy, kdy uživatel za jeden večer zahltí fórum 20 otázkami na kdeco a dalšími příspěvky bez věcného obsahu a odpovědi si vynucuje. Registrací na fóru uživatel nezískává právo na odpovědi nebo na rostliny. Pokud si bude uživatel cokoliv urychleně nebo agresivně vynucovat, ať už odpověď nebo rostliny nebo semena, přestává tu být vítaný.
Prosíme uživatele, aby se drželi diskutovaného tématu. Pokud se v diskusi objeví nové téma, má každý registrovaný uživatel právo založit vlákno nové.
Za spam v soukromých zprávách, za komentářový spam a astroturfing je možné udělit trvalý ban i bez varování. Zdůrazňujeme, že mnohočetné virtuální identity, které bývají vytvářeny trolly anebo za účelem reklamy (sockpuppets, ponožkové loutky) jsou na tomto fóru zakázány.
5. Přebírání příspěvků
Je přinejmenším slušnost domluvit si s autorem možnost převzetí na jiné webové stránky a uvést odkaz na zdroj. Příspěvky obsáhlé s mnoha zkušenostmi a fotografie na tomto fóru jsou duševním vlastnictvím autorů příspěvků a podléhají právní ochraně podle zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským. Na přebírání příspěvků se vztahuje § 31 o citaci. Při přebírání příspěvků je nutné proto vždy uvádět přezdívku, pod kterou dotyčný vystupuje, název příspěvku a odkaz na fórum Biozahrada (autor, název díla a pramen). Fotografii nelze citovat, vždy je nutný souhlas autora.
6. Zásahy administrátorů a moderátorů
Administrátoři a moderátoři si vyhrazují právo opravovat překlepy a chyby a v zájmu přehlednosti přesouvat příspěvky, přejmenovávat, dělit a přesouvat témata.
Administrátoři a moderátoři si vyhrazují právo mazat anebo ponechat a patřičně komentovat příspěvky obsahující reklamu nebo spam. Opakované odkazy na jednu stránku (i nekomerční) mohou být pokládány za spam a mazány nebo komentovány a přesouvány.
Příspěvky nesouvisející nebo polemizující se základním zaměřením tohoto fóra budou přesouvány do subfóra Za plotem.
7. Noví členové fóra
Noví členové fóra mají omezená práva a schvalované příspěvky, teprve po napsání několika příspěvků se stanou členy s plnými právy. Omezení nových členů nás netěší, ale neznáme jiný způsob jak zde zachovat kultivované prostředí bez spamu a vulgarit a doufáme, že to noví členové zpočátku pochopí a později ocení. Noví členové fóra mají zakázáno vkládat do příspěvků odkazy až do doby než napíšou 15 hodnotných příspěvků. Toto pravidlo bude aplikováno velmi benevolentně na přínosné odkazy normálních uživatelů, naopak na astroturfy a podezřelé nebo komerční odkazy bude aplikováno velmi tvrdě.
8. Reklama
Reklama je zakázána, zejména nemáme rádi astroturfing (skrytou reklamu). Fórum neposkytuje žádný prostor ani placeným reklamám. Jakákoliv forma propagace (a to i nekomerční) je posuzována podle toho, zda je uživatelům přínosná a zda je přímo deklarovaná spojitost autora příspěvku s odkazovanou firmou. Na tomto fóru garantujeme autentičnost osobních doporučení a osobních zkušeností. Příspěvky vložené za účelem reklamy budeme odhalovat a patřičně komentovat, tvrdě pranýřovat nebo rychle mazat.
Příspěvky podezřelé z astroturfingu (nový člen fóra vloží do svého prvního příspěvku odkaz který něco doporučuje, do diskuse se nezapojí) budou přesouvány do ČOV, případně ponechány a patřičně komentovány. Administrátor si dále vyhrazuje právo mazat nebo komentovat vložené podezřelé odkazy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Pravidla pro Výměny

Příspěvekod Ivana » stř 29. zář 2010 18:42:09

Pravidla pro Výměny:

1. Toto fórum je VÝHRADNĚ PRO VÝMĚNY, v tomto fóru NIC NEPRODÁVÁME. Zde nabídněte svoje přebytky ostatním, můžete nabízet i úplně obyčejné věci. Poptávky typu dobře zaplatím budou přesouvány do sekce Za plotem.
2. Výměny probíhají jako vzájemná svobodná dohoda dvou jedinců, administrátoři výměny nijak dál nezprostředkovávají, nezasahují do nich a ani v budoucnu to dělat nebudou.
3. Velmi doporučujeme výměny vyvážené, ale pokud se rozhodnete jinak nic proti tomu nebudeme namítat.
4. Pokud si nepřejete zveřejňovat kontakt nebo adresu použijte prosím soukromé zprávy.
5. Novým členům doporučujeme, aby si prošli všechny aktuální výměny a nejprve vložili svou nabídku. Nabídky prosím vkládejte ve tvaru: Honza - jabloň nabízím nebo Honza - topol sháním. Pokud je v nabídce nebo poptávce seznam rostlin, postačí Honza - nabízím.
6. Pokud sháníte nebo nabízíte něco, co už nabízí nebo shání jiný člen fóra, nepřipisujte prosím k vláknu příspěvky "Já taky", ale založte si své vlastní vlákno. Jednak nám to tak připadá přehlednější a jednak tak nenarušujete probíhající výměny zakladateli vlákna.
7. Do příspěvků pište jenom k výměnám, o rostlinách samotných se diskutuje v tématu Rostliny.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Pravidla pro vyhodnocování komentářového spamu

Příspěvekod Ivana » úte 29. lis 2011 18:03:43

Na našem fóru se objevil nový fenomém, a to komentářový spam. Byl poměrně rafinovaný, přibývá tedy nutnost stanovit v pravidlech jak jej budeme hledat a vyhodnocovat.

Znaky skryté reklamy, komentářového spamu a astroturfingu (tedy jak poznat komentářový spam a astroturfing):
Definice: skrytá reklama astroturfing
Je to příspěvek, který se na první pohled neodlišuje od běžného příspěvku a uživatel v něm zmiňuje nebo doporučuje nějakou firmu, často z vlastní zkušenosti, někdy nadšeně. Příspěvek může být dlouhý a přesvědčivý. Liší se od běžného příspěvku těmito znaky:
1) stejný uživatel doporučuje stejnou firmu nebo službu na několika dalších místech internetu, často i v desítkách až stovkách dalších příspěvků
2) často stejný uživatel odkazuje i na několik dalších firem nebo služeb a případně je doporučuje
3) velká většina až všechny příspěvky uživatele které se dají dohledat na internetu obsahují odkaz na nějakou firmu nebo službu, příspěvky bez odkazu se vyskytují ojediněle nebo vůbec
4) na odpovědi často nereaguje, do diskusi se nezapojuje, může následovat další příspěvek ale je to opět spam
5) na firmu odkazuje nebo doporučuje mnoho uživatelů v krátkém časovém období na různých místech internetu
6) některé příspěvky uživatele jsou často vkládány mimo kontext diskuse, s tématem souvisejí jen volně nebo násilně, někdy jsou vkládány do několik let starých, již neaktivních diskusí
7) spammeři většinou nemívají na jednotlivých fórech příliš mnoho příspěvků
8) spammeři často mívají alespoň na některých fórech ban

Příspěvek, uživatel a odkazovaná firma nemusí nést všechny tyto znaky, ale jen některé. Neznamená to, že Franta, který je nadšený z výrobku xx a doporučuje ho na několika fórech je spammer. Vždy je potřeba sledovat podíl přirozených příspěvků bez odkazu k příspěvkům s odkazy. Administrátoři a moderátoři vyhodnocují zejména věrohodnost uživatele a věrohodnost jeho doporučení v celém kontextu.

Metody detekce skrytého komentářového spamu (SEO-spam, astroturfing, skrytá reklama):
Hledat primárně na Googlu, ale i Seznam může objevit zajímavé věci. Do vyhledávače zadám nick uživatele a odkazovanou firmu. Pokud to není jasné na první pohled prohlédnu několik příspěvků. Zadám nick uživatele + ban. Zadám odkazovanou firmu + volbu vyhledávání Diskuse nebo Blogy, výsledky prohlédnu. Zadám nick uživatele a některé ze slov doporučuji, doporučuju, doporučit, doporučení. Někdy funguje i "z vlastní zkušenosti" nebo "koupili jsme" (s variacemi koupil, koupila) a spokojený, spokojená.

Administrátor má možnost zadat do vyhledávání i registrační mail nebo registrační IP adresu, případně IP adresu ze které byl příspěvek napsán. Mohou se objevit další aliasy. U některých spammerů funguje i vložení části textu příspěvku, občas se dá narazit i na desítky až stovky příspěvků se stejným textem a různými nicky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Opylovači

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník