Pupečník asijský - Gotu Kola

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod yaw » pát 30. črc 2010 6:54:48

Zase se podělím o moje zkušenosti s ročním pěstováním Pupečníku asijského (Gotu Kola, Centella asiatica).
Rostlinu jsem získal koncem prázdnin 2009. V paměti jsem měl uloženo, že je to popínavá rostlina, rostoucí v nejnižším patře bažinatých oblastí. Pro zjednodušení péče o ní jsem jí proto zasadil do samozavlažovacího truhlíku. Pupečník začal báječně růst a rozrůstat se pěkně do šířky i hustoty habitu.
Obrázek
Byla radost jej sledovat a brzy jsem taky začal sklízet první lístky (ráno do čaje).Zřejmě díky permanentnímu zavlažování a změně vnějších poměrů (světlo + teplota) se v půli prosince 09 objevila na povrchu zeminy v květináči nepříjemná plíseň.
Obrázek
S pomocí přípravku Polyversum se mně tuto první pohromu podařilo docela rychle zažehnat. Později jsem někde vyčetl, že u pupečníku může poruchy růstu způsobit jak nedostatek, tak i přebytek vody.
Další pohroma však přišla s nástupem jara. Pupečník si vyhlédly mšice.
Obrázek
Použil jsem na jejich odstranění tabákový odvar a buď jsem uvařil moc silný "tabáček" nebo je pupečník na tabák obvzlášť citlivý. Prostě co nezdecimovaly mšice, to dokončil tabákový postřik.
Naštěstí se mi z celkem bujně rostoucího keře podařilo jednu zkomírající rostlinku zachránit. Přesadil jsem ji do samostatného květináče a opět začalo piplání s její záchranou. Původní mateřská rostlina časem úplně odešla.
Zachráněné rostlince chvíli trvalo než se vzpamatovala, ale nyní už se má docela k světu, začíná odnožovat a pomalu už se zase chystám na "sklizeň".
Pro mě je to poučení pro příště raději pěstovat více rostlin a různým způsobem.

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod yaw » pát 30. črc 2010 13:15:49

připojuji ještě foto aktuálního stavu zachráněné rostlinky pupečníku :D
Obrázek
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod yaw » úte 23. lis 2010 17:06:42

Tak letos opět s přicházejícím podzimem nastal masivní útok mšic na pupečníky pěstované v interieru :roll: . Kdo máte zkušenosti s likvidací této havěti (na léčivých bylinách) pls. poraďte :cry: . Tabákový odvar neraďte - tím jsem je vloni takřka zlikvidoval. Napadá mě zatím jen mechanická likvidace s pomocí lupy a pinzety :( .
Evt. budu rád za jakákoliv doporučení k vytvoření takového prostředí, které mšicím bude nemilé :lol: .
Ď. Yaw
Ivano,
žloutnutí listů Gotu Koly asi není normální, ale listy mi žloutnou také. U mě je to myslím změnou světelných poměrů a také asi změnou venkovní teploty. Pěstuji totiž tyto byliny ve vstupu do domu za jednoduchou prosklenou stěnou na severní straně domu. Vitánie letos reagovaly na tyto změny ještě hůř. Listy jim opadaly z 50%. Pamatuji si, že vloni, když jsem touto dobou přenesl Vitánii na jižní okno a do tepla, tak se její stav stabilizoval.
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod bobek » úte 23. lis 2010 17:58:02

Yaw: hm, vitánie kterou mám od Tebe mi taky ztrácí listy přestože je v okně na jihovýchod. Žádnou slunnější polohu doma nemám. Je pak schopná na jaře obrazit ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod kořenářka » stř 24. lis 2010 18:12:13

Zkus kousek rostliny pupečníku polít mlékem, to krabicové se snad už ani ředit nemusí, mléko přímo od krávy se má ředit na desetinu. Druhý den se to má opláchnout čistou vodou. Když to rostlince neublíží, polij celou. Mšice nerady kasein. Údajně to ničí i některé plísně.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod Ivana » stř 24. lis 2010 20:28:40

Na mšice je samostatné téma Mšice v Ochraně rostlin.
Nějak to fórum už přestává být přehledné.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod Ivana » čtv 25. lis 2010 10:05:50

I přes tvé negativní výsledky s pupečníkem bych tabák zcela nezavrhla, prozatím do získání dalších zkušeností bych se omezila na konstatování že pro pupečník asijský se ošetření tabákem nehodí. Tabák jako pesticid
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod jiho » pát 26. lis 2010 17:27:18

yaw píše:Tabákový odvar neraďte - tím jsem je vloni takřka zlikvidoval.

Můžeš prosím trochu upřesnit jak to bylo s tím tabákem? Tabákovým odvarem jsem zkoušel stříkat poměrně široké spektrum rostlin od citrusů až po šalvěj posvátnou a bylo to v pohodě. Asi by to chtělo přesnější údaj o tom jak jsi připravoval odvar (druh tabáku, koncentrace odvaru a další příměsi - já jej například používám s mýdlovou vodou) a jak reagovala rostlina na postřik? Pomohlo by to i ostatním. Díky.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod Ivana » sob 27. lis 2010 16:34:57

Pupečník kvete:
květ pupečníku asijského
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pupečník asijský - Gotu Kola

Příspěvekod yaw » pon 29. lis 2010 7:57:25

jiho píše:Můžeš prosím trochu upřesnit jak to bylo s tím tabákem?

je to přece jen dost dlouho, co jsem to prováděl, ale protože jsem po zkušenostech se mšicemi na paprikách nepředpokládal negativní výsledek, nedělal jsem si žádné poznámky. Přesto zkusím zavzpomínat. Postupoval jsem podobně jako při vaření čaje, t.j. 2 čajové lžičky tabáku (40 let starý cigaretový tabák ještě z Tuzexu, z období, kdy jsem koketoval na VŠ s kouřením dýmky). Po patřičném vymáchání (magorák) jsem jej nahodile naředil H2O na cca barvu světlého piva. a to aplikoval na pupečník. Je fakt, že mšice zmizeli, ale s nimi i většina lístečků. Zůstali snad jen ty, co byly ještě zavinuté. Asi to byla stále vysoká koncentrace a listy to spálilo.

Aktuálně jsem mšice posbíral a druhý a třetí den byl jen minimální výskyt(3- ks). Ještě zkusím mýdlovou vodu.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků