Tabulka kombinací z knížky

Na biozahradě je důležité vhodné sousedství rostlin, aby si navzájem poskytovaly ochranu.

Tabulka kombinací z knížky

Příspěvekod Ivana » sob 05. pro 2009 20:26:48

Tabulka vhodných kombinací z knížky Arnošt Tabach: Biozahrada.
Napište mi jak vám to funguje.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Tabulka kombinací z knížky

Příspěvekod houba » ned 03. led 2010 10:58:01

Těch tabulek je v literatuře více (prakticky každá knížka o biozahradě) a údaje nejsou úplně totožné. Zatím jsem příliš nešel do experimentů s tzv. nevhodnými kombinacemi. Přišlo mi, že salát petržel opravdu nemusí. Nemůžu úplně potvrdit, že by cibuloviny nešly dohromady s košťálovinami (alespoň brokolice, květák). Z těch vhodných kombinací: velkou část z nich jsem už někde měl, rostliny rostly dobře, ale těžko mohu posoudit, zda v tom hrály roli sousedské vztahy. V letním období většinou sesazuji košťáloviny dohromady s rajčaty, fazolemi, celerem; pór s mrkví, kedlubny, celerem, rajčaty; ke hrášku sázím saláty, kedlubny, brokolici. Klasickou mrkev s jarní cibulí nepoužívám, protože jarní cibule mi prostě nejde vypěstovat. Sázím tedy ozimou (ta jde spolehlivě) a vedle ní seju karotku.

Hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Tabulka kombinací z knížky

Příspěvekod sklenka » pát 12. úno 2010 8:32:50

Používám tabulku z knížky Česká biozahrada (vychází z té Tabachovy), a v zásadě to podle ní jde dobře. Osvědčily se mi kombinace papriky nebo tyčková rajčata s bazalkou a celerem, příp. ještě pórkem, hrášek + salát + ředkvičky, ačokča + fazole, mrkev + měsíček + šalotka, po sklizni šalotky ještě seju na její místo raný hrášek, ale dodržuju to jen zhruba, hodně rostlin se mi vysévá samo, takže kde vyklíčí, tam vyklíčí. Jen jedna zajímavost: mám už asi třetím rokem trvale se udržující kulturu petržele hladké naťové a salátu Plzeňský kamenáč - obnovuje se samovýsevem (mezi nimi ještě tu a tam nějaký mangold, kopr, mrkvička...) a nezdá se, že by některá z rostlin nějak trpěla, takže ono s tabulkami asi vocaď pocaď.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Tabulka kombinací z knížky

Příspěvekod Kohant » pát 12. úno 2010 8:48:35

Takže ani zelenina nečte odbornou literaturu.

Nebo přinejmenším přehlíží tabulky.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase


Zpět na Kombinace rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků