Co s hryzci?

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Co s hryzci?

Příspěvekod beruschka7t » úte 02. úno 2010 12:22:20

prosím o radu co s hryzci - kytky a zeleninu oželím - ale chtěla bych jabloně......
děkuji
Katka
beruschka7t
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 02. úno 2010 11:58:03

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Hanča » ned 16. led 2011 16:43:24

Moc by mě zajímalo, jestli někdo nemá zkušenost - v katalogu Bambusaria jsem viděla tohle:

Artemisia lactiflora - "Pelyněk mléčný" - trvalka, výška 1,5m, pochází z Číny, bílé květy v latách, temně zelené listy, největší druh, velmi účinný proti hryzcům, u nás prakticky neznámý.

Už dvakrát jsem objednala semena (v letošním katalogu je mají zas) a zkusila zasít, do truhlíku i na zahradu, ale nic mi nevyrostlo, ačkoli jiná semena od nich vzchází v pohodě, takže špatnou kvalitou semen to nebude. Hanča
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod bobek » ned 16. led 2011 17:58:12

Hanča: zkušela jsi je nechat vyklíčit v kokosové drti ?
Já chci letos zkusit pryšec křižmolistý. Mám ho 14 semínek, co kdybych ti jich 7 poslal za pár semínek toho pelyňku mléčného ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Hanča » ned 16. led 2011 18:23:08

Kokosovou drť jsem nezkoušela, dík za radu, zkusím letos, až objednám semínka, snad se do třetice zadaří. Až semínka budou, podělím se s tebou, třeba budeš úspěšnější (možná se pak přihlásím o nějakou sazeničku).
Pryšec křižmolistý mám, i když jen 2 rostliny, sela jsem ho loni. Taky jsem slyšela, že odpuzuje hryzce. Ale... Zrovna včera jsem našla hryzčí tunel hned vedle těch pryšců. Sklidili mi černý kořen, potvory :x .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Ivana » ned 16. led 2011 18:57:51

Hanča: No jestli ti pryšce nestačily vyplodit tak jako vloni mě tak nemáš nic, bohužel je jednoletý. Ten pelyněk možná vyzkouším (i když bych potřebovala odpuzovat spíš slimejše). Kokos je dobrej, ale pozor: kotvičníky jsem v něm vloni nechala příliš dlouho, byly malinkatý a pořvávali na mě cosi o hladu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Hanča » ned 16. led 2011 19:17:00

Tak nevím, ty pryšce stojí na záhoně a vypadají živě, na netu taky čtu, že jsou dvouleté. Tak snad semínka ještě seberu. (Kdyby ne, Bobek to jistí :).) Každopádně dík za upozornění, semínka jsem dostala s tím, že to jsou trvalky.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Ivana » ned 16. led 2011 19:54:03

Tak upřešňuji podle chytrých knížek: pryšec skočcový je dvouletý až (vytrvalý - to bylo v závorce). U nás před domem se chová spíš jako jednoletý a sama ho pěstuju teprve od loňska. V každém případě je vhodné mít semínka po ruce.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Ivana » pát 28. led 2011 13:11:42

Hanča: Tak máš pravdu že se chová jako dvouletý, pryšce mi stojí na záhoně a zimu přežívají.
pryšec křižmostojný v zimě
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Ivana » pát 28. led 2011 13:55:00

Založila jsem nové téma pro pelyněk mléčný
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s hryzci?

Příspěvekod Alena » pát 04. úno 2011 14:13:47

Na staré zahradě nám dost řádili hryzci. Zlikvidovali celý živý plot z mladých buků a habrů a pravidelně konzumovali mrkev a hlíznatý fenykl. Na nějaké "odpuzující " rostliny moc nevěřím (myslím, že pokud takové jsou, musela by jimi být zarostlá celá zahrada a nejen tu a tam rostlina). Když jsem vysazovala nové stromky, udělala jsem větší jámu, vyložila ji králičím pletivem a zasadila stromek. Vyrostly všechny. A s hryzci si pak poradil kocour, který se u nás usadil. Bohužel ho pak někdo zlikvidoval, ale sousedé mají pořád dost koček, takže hryzci se tam už neobjevují.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Další

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron