Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
4
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 4

Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Ivana » sob 12. úno 2011 12:28:47

lichořeřišnice větší Tropaeolum majus
Léčivá, jedlá a okrasná rostlina, velmi často pěstovaná. Listy i květy se používají do salátů, poupata se dají nakládat jako kapary stejně jako nezralá semena. Zralá semena obsahují olej, rostlina na záhoně odpuzuje mšice. Potřebuje slunce. Chutí se blíží řeřiše. Barva květů je od žluté k červené, květy naložené do octa ho nejen ochutí, ale dají mu i svou barvu takže se dá vyrobit celá barevná škála ochucených octů. Je jednoletá a při klíčení se doporučuje dávat několik semen k sobě, neboť se navzájem podporují v klíčení (zdroj této informace si už ale bohužel nepamatuju).
Má neobyčejně silné léčivé vlastnosti, léčebně se používají semena, květy, listy a čerstvá šťáva. Má mimořádnou antibakteriální účinnost, zejména na záněty močových cest a plicní infekce. Působí na mnoho kmenů bakterií (stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli, salmonely, Proteus vulgaris a další). Také se používá i na vlasy - proti lupům a vypadávání vlasů i na podporu růstu. Nejčastěji se používá čerstvá, jako balzám, tinktura nebo lihovodný roztok.
Edibility rating podle pfaf je 4, medicinal rating 3.
Podle pfaf a J.A.Zentricha
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Hanča » sob 12. úno 2011 19:02:12

Květy i listy dávám do salátů a taky na chlebíčky, třeba na rybičkovou pomazánku, která je barevně nevýrazná. Takový tác rozkvetlých chlebíčků :) ...
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Petra » sob 12. úno 2011 22:42:11

Je krásná, i dobrá do salátů, pokud někomu nevadí její specifická chuť, hezky vypadá rýže s nasekanými květy, ale pozor dávala jsem ji do smíšených záhonů se zeleninou a už nebudu, po pár letech se sama čím dál víc vysemeňuje v takovém množství, že když 14 dní neprotrhávám tak všechno zaroste. Roste docela dobře i v polostínu.
(semínka mám kdyby někdo chtěl)

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Ivana » sob 12. úno 2011 22:51:51

To bych pokládala za ideál - všechno zaroste lichořeřišnice. A rodina zdravá. Všimla jsem si, že v polostínu kvete hodně málo, ale pěstovat na listy se asi dá. Doporučují ji pod jabloně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Alena » sob 12. úno 2011 23:45:45

Petra píše:... ale pozor dávala jsem ji do smíšených záhonů se zeleninou a už nebudu, po pár letech se sama čím dál víc vysemeňuje v takovém množství, že když 14 dní neprotrhávám tak všechno zaroste. Roste docela dobře i v polostínu.
(semínka mám kdyby někdo chtěl)

Petra

Tohle asi platí jen v teplých krajích :) U mě se sama vysemení jen tehdy, když je velmi mírná zima a ještě na chráněném místě. Jinak poctivě každý rok znovu vysévám, pro sichr až po zmrzlých. Nejraději mám lichořeřišnici menší, má kompaktní růst a nezabere tolik místa. Spásám ji přímo ze záhonu, do jídla ji dávat nemůžu, neboť pro pány je nepoživatelná :roll:
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod sklenka » pon 14. úno 2011 13:32:31

Mně se sice vysemeňuje pravidelně, ale spíš sporadicky, jenom pár rostlinek. Zvláštní je, že se mi přesévá jen oranžová. Měla jsem ji teď pár let jako půdní pokryv pod divokými rajčátky, částečně stíněno jabloní, a tam kvetla dobře - hodně.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Petra » pon 14. úno 2011 18:28:42

Škoda, že asi nemám vyfocenu lichořeřišnici minulý rok, zcela během dovolené ovládla zeleninové záhony a kdybych ji nevytrhala, tak všechno udusila, včetně dýní, cuket. Bohužel se mi vyseměňuje i ta plazivá nebo "pnoucí". Záhony vypadají nádherně, ale žádná zelenina by nevyrostla. Semena přezimují pod mulčem.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 18:34:24

Třeba to taky kromě místních podmínek závisí na kultivaru - hádám že jich budou stovky. Jestli se mi zase letos nepodaří tak si napíšu Petře o ty její.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

Příspěvekod houba » pát 11. bře 2011 21:59:46

Jsem na tom podobně jako sklenka. Každý rok se objeví několik rostlinek ze semen v půdě. A vždycky jsou oranžové...Lichořeřišnici je možné předpěstovat - dát semena ve druhé polovině dubna do sadbovačů a po zmrzlých vysadit pěkné rostlinky i s balem do zahrady. Pěstuji výhradně tu nepnoucí. V našich podmínkách neroste bujně, spíš dobře pokrývá půdu a drží vlhkost půdy třeba pod těmi rajčátky.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron