kokořík vonný Polygonatum odoratum (2,3)
kokořík mnohokvětý Polygonatum multiflorum (2,3)
kokořík přeslenitý Polygonatum verticillatum (2,0)
Kokoříky jsou rostliny lesů, kokořík vonný roste roztroušeně v teplejších oblastech, kokořík přeslenitý zase na horách. V závorkách za jmény jsou ratingy podle pfaf. Na rozdíl od pfaf pokládá Zentrich (Herbář 6) za přípustné použití všech našich druhů kokoříků, tedy i přeslenitého. Používá se kořen. Kokoříky patří ohledně obsahových látek k málo prozkoumaným rostlinám, obsah srdečních glykosidů jako v konvalince nebyl ani prokázán ani vyvrácen. Obsahuje glukokininy, látky snižující hladinu krevního cukru. Nálev se nepoužívá, používá se pouze tinktura, vnitřní léčba je velmi specifická a patří do rukou zkušeného léčitele. Pro použití v obkladech a koupelích není žádných omezení, obklady s lymfodrenáží pomáhají při lymfatických otocích, koupele a obklady účinkují při revmatismu a vyrážkách, někdy se dělají z celé rostliny (tj. nať + kořen).
Celá rostlina obsahuje steroidní saponiny, vysoký obsah saponinů je v plodech, které jsou pokládány za jedovaté, působí trávicí poruchy a krvavé průjmy.
Pfaf pokládá za jedlé mladé výhonky všech tří druhů a kořen bohatý na škrob. Kořen má hořkou chuť a používal se jen v dobách hladomoru. Kokořík mnohokvětý se podle pfaf používá též v kosmetice na zlepšení pleti.