Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Danka » stř 15. čer 2011 20:23:19

Šantu kočičí mám v řadě na okraji záhonku, protože slimejši ji na rozdíl od koček nemusejí, takže ochranu proti kočkám řeším nízkým “plůtkem“ : zjara zatluču čtyři kolíky a prostor zarovnám trnkovými proutky, případně jiným větvovím. Krajní trsy nechám trošku poodkryté, ať si kočky užijou. Moje šanta asi tuší, že se musí snažit, poněvač z té kupky vyrazí takovým tempem, že číči nestíhají, takže roští je potom v té vegetaci prakticky neviditelné.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Misazap » čtv 16. čer 2011 16:06:27

My máme na zahradě zřejmě Šantu hroznatou

kočky na ni nejdou, ale četla jsem názor, že některé kočky si na šantu a to i na tu hroznatou musí zvyknout nejdřív na sušené rostlině, teprve pak že jí přijdou "na chuť".
Pokud by byl zájem o semena, zrovna se dají sbírat ...
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Bodie » stř 18. črc 2012 9:31:49

Zdravím vás byl by někdo tak hodný a poslal mi kořeny Šanty na adresu samozřejmě zaplatím.
Ale nenapadá mě jak jej poslat aby byli jako čerstvě vytažené ze země.
Případně podrobnosti kde bych ji našel ve volné přírodě.
Bydlím na vesnici ve výšce tak 320m.n.m.
Nevím jestli už teď kvete když stále prší.
Děkuji za informace.
Uživatelský avatar
Bodie
začátečník
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 29. led 2010 12:45:25

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Danka » stř 18. črc 2012 20:49:14

Co s kořeny? Šanty mám dost, ale raději bych dala semena nebo na jaře rostlinky.
Ač bydlím v teplé ruderalizované oblasti, volně v přírodě jsem ji ještě nepotkala.Kvete už od června.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Ivana » čtv 19. črc 2012 12:20:47

Šanta kočičí roste na ruderálních místech a na okrajích cest, v teplejších oblastech roztroušeně, jinde vzácně. Vyskytuje se jen do nadmořské výšky asi 400 m. Sama jsem ji za svou kariéru botanika našla jenom dvakrát.
Na kvetení déšť nemá vliv, na zahradě mi právě kvete. Chová se poměrně zajímavě, mladé rostliny se mi objevují na různých místech, daleko od původně vysazených rostlin. Známí od kterých ji máme ji označovali za plevel, o který se člověk nemusí starat, ale vloni mi nepřežila přesazení z provozně nevhodných míst.
Semen mám dostatek, můžu poslat, jak píše Danka je lepší namnožit ze semen nebo poslat sazeničku na jaře, případně i na podzim. Teď je na posílání poštou příliš vysoká.

Ještě přidám video zkouřenejch koček. Na něm ovšem není šanta kočičí (má bílé květy), ale jiný druh, nejspíš šanta hroznatá Nepeta mussini = N. racemosa.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron