Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » sob 22. říj 2011 12:51:40

Některá rajčata na náplavech, skládkách a kolem cest, kam se dostala druhotně ze zahrádek (vyhozením ostříhaných rajčat ze zahrady někam na okraj, do lesa, do příkopu, k řece nebo potoku a podobně a případně následným splavením) i plodí. Není to nikterak ojedinělý jev, předloni jsem viděla řadu rajčat na náplavech, vloni jsem nacházela spoustu rajčat s plody i několik brambor na skládce. Letos jsme měli i na dvoře plodné rajče ze samovýsevu.

K letošním divokým rajčatům: Ke své škodě jsem tak úplně nevěřila Sklence, když psala o džungli a používala slova jako nepropustná, zahučet do rajčat a podobně. Na vlastní kůži jsem si ověřila, že divoká rajčata opravdu udělají výhony i dva nebo tři metry dlouhé a hojně větvené. Měla jsem je ve dvou řadách, asi devět sazenic (a to jsem se bála že jich bude málo) a ve středu se vytvořila hustá trojrozměrná síť z postranních větví, třeba i 20 až 40 větví ležících vpodstatě na sobě, kam často nebylo ani možné prostrčit ruku za účelem sklizně zralých rajčat. Takže pro mě z toho plyne poučení: sázet v jedné řadě, k opoře.
Sklizeň divokých rajčat jsem za těchto okolností shledala daleko více časově náročnější než těch zkřížených co jsem pěstovala vloni. Stejně jako Houbovi nám rajčata v noci ze 14. na 15.10. pomrzly.
Ještě malá poznámečka ke zpracování namrzlých rajčat: Rajčata co jsou nahoře většinou namrznou tak že jsou nepoužitelná, dá se to poznat tak že jsou velmi měkká a mají jinou barvu, takovou do šeda. Rajčata ze středních a spodních vrstev namrznou méně, ta mírně změklá je možno ještě následující den zpracovat do kečupu nebo na omáčku s tím že výsledný výrobek nedosahuje kvalit výrobku z nenamrzlých. Pevná zelená rajčata nenamrzlá vůbec se dají najít taky a je možné je nechat dozrát.
Divoká rajčata 4. září

Zmrzlá divoká rajčata 15. října
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Alena » sob 22. říj 2011 14:38:14

Přesně tu zkušenost jsem učinila letos taky. Neprostupná džungle, která zahubí všechno kolem v okruhu několika metrů, miliony dozrávajících pidirajčátek jsou úplně vespod, kde je žerou slimáci a plesnivějí a nikdo se tam pro ně nedostane, zatímco nahoře stále přirůstají nové a nové výhony. Příští rok se je budu snažit pěstovat někde na vysoké opoře u jižní zdi (pokud se mi tedy podaří pana domácího pohnout k tomu, aby mi tam něco takového vyrobil :roll: ), kde je bude možné sklízet, dostane se na ně slunce a nebudou je žrát ty slizké bestie. Chuťově jsou opravdu bezkonkurenční, jen je to hrozná nimračka je trhat. Bezvadné by byly v rodině s malými dětmi, ty by si je jistě rády trhaly. A plíseň je taky nebere, letos mi poprvé rajčata ve skleníku lehla plísní už začátkem srpna, zatímco tihle divoši na záhoně nevěděli o ničem. Až mráz teď v říjnu je skosil.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » ned 23. říj 2011 19:28:15

O opoře se tu už psalo, Sklenka dokonce dala fotku.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Alena » pon 24. říj 2011 23:14:34

O té vím, ale takovou nechci. Chtěla bych v podstatě treláž na zeď. Aby tam rajčata byla naplocho, dobře osluněná a přístupná. Možná by mi tam i rychleji dozrávala než v té džungli na záhoně.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod jiho » úte 25. říj 2011 15:39:37

KARI sítě (betonářské armatury) 3 x 2 m, oka 15 x 15 cm, tl. 4 mm (cca 150 Kč) jsou docela použitelné a pokud by se eventuelně natřely, budou i poměrně trvanlivé. Není to sice "přírodní materiál" ;) , ale jsou poměrně dostupné.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Alena » úte 25. říj 2011 16:19:39

Dík! To je dobrý nápad.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod jiho » úte 25. říj 2011 18:56:29

Ještě jsem se díval, na rajčata by asi stačila i větší oka 20 x 20 cm, při jinak stejných rozměrech a tloušťce stojí kolem stovky.

Ještě po debatě s Ivanou aktualizuji, aby nedošlo k omylu: Rajčata samozřejmě nemají žádné úponky, takže ta síť musí být přiměřeně daleko od zdi (ne těsně na ní), aby rajčata mohla sítí volně prorůstat, případně jim i občas pomoci vyvázáním.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Divoká rajčata Solanum pimpinellifolium - souhrn zkušeno

Příspěvekod terka » stř 29. úno 2012 17:26:18

Zdravím, ráda bych si koupila tato divoká rajčata, ale nevím odkud, poradíte mi prosím?
terka
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. úno 2012 22:07:53

Re: Divoká rajčata Solanum pimpinellifolium - souhrn zkušeno

Příspěvekod bobek » stř 29. úno 2012 18:53:07

Jsou k mání na Gengelu ale prošvihla jsi termín objednávek. Nevadí, napiš mi přes soukromou zprávu svoji adresu a já ti pár semen divokých červených rajčat pošlu.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Hanča » úte 25. zář 2012 20:44:40

Tak rajčátka už lehce přešel mráz. Stihla jsem jich sklidit spoustu zelených, postupně dozrávají a mě by zajímalo, jestli taky budou mít klíčivá semena. Nebo se dají použít jenom z těch dozrálých na záhoně?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

PředchozíDalší

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník