Chilli papričky

To co se běžně pěstuje.

Chilli papričky

Příspěvekod jiho » úte 21. úno 2012 19:19:17

Jako chilli papričky se označuje celá řada tropických křovitých papriček, většinou se uvádějí jako druh Capsicum frutescens. Jednotlivé odrůdy se ale navzájem až neuvěřitelně liší. Snad nejznámější z nich je cayenský pepř, jehož semínka si pořídíte nejsnadněji a nejlevněji - pokud seženete celé lusky cayenského pepře, vyberete z nich semínka a necháte vyklíčit
Obrázek
Nedejte se ale odradit zdánlivě špatnou klíčivostí, většina tropických papriček při klíčení preferuje teploty 28 - 30°C. Když jsem jejich klíčivost testoval vloni, při pokojové teplotě byla nějakých 30% a klíčily opravdu hodně dlouho. Letos jsem je dával na rašelinové tablety a misku jsem posadil do jogurtovače - klíčivost těch samých semen (o rok starších) byla skoro 100% a klíčily do týdne. Pálivost by se měla pohybovat kolem 30 000 až 50 000 SHU (přičemž čistý capsaicin má pálivost 15 000 000 SHU).

Podle názvu je známá také odrůda Tabasco, která se tradičně používá k přípravě stejnojmenné omáčky.
Obrázek
Opět se jedná o středně pálivé chilli, 30 000 až 50 000 SHU.

Další odrůda, kterou jsem letos sehnal je Pequin. Pochází z Mexika, vytváří keříky s drobnými plody a měla by to být trvalka (samozřejmě nemůže zimovat venku ;) ).
Obrázek
Pálivost těchto mini chilli papriček má být 30 000 až 60 000 SHU.

Na závěr si nechávám dvě rarity. Jednat odrůda White Habanero, která již patří mezi silně pálivé, dosahující až 300 000 SHU
Obrázek

a odrůdu Jolokia Bhut, která s pálivostí 1 000 000 SHU byla po nějakou dobu nejpálivější papričkou na světě.
Obrázek Obrázek
Patří mezi pomalu klíčivé, takže mi jako jediná zatím ještě nevyklíčila. Pokud ale vyklíčí, budu s ní opravdu zacházet "v rukavičkách" (nejlépe gumových ;) ), protože její pálivost už skoro odpovídá obrannému "pepřovému" spreji.

Po srovnání řady nabídek a cen jsem semínka většiny odrůd kupoval zde:
Neoseeds
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Chilli papričky

Příspěvekod jiho » čtv 23. úno 2012 8:46:12

Tak už mi vyklíčila i Jolokia. Abych si začal vyřizovat zbrojní pas... :lol:
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Chilli papričky

Příspěvekod jiho » stř 09. kvě 2012 7:13:53

Z loňské výměny mám ještě černé papričky, které nedokážu určit - původní jmenovka se mi ztratila a ať hledám na Internetu jak hledám, ničemu se tyto chilli nepodobají. Tedy podobají se - rostliny mají tmavé listy do fialova, poměrně velké a krásně fialové květy (jako Royal Black), květy i plody otočené dolů (jako Hungarian Black), téměř ihned ihned po odkvětu zčernají a plně dozrálé jsou červené. Pálivost je spíš mírnější, asi jako klasické "feferonky". Loni jsem kytky dostal v malém kelímku, po vysazení na záhon už moc do výšky nešly (asi kolem 30 cm), letos dostaly větší květináč a už teď mají skoro půl metru. Foto ještě přidám.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Chilli papričky

Příspěvekod jiho » úte 15. kvě 2012 6:56:39

Fotografie: černé chilli papričky Hungarian Black

Květináč s pěti kytkama - výška rostlin cca 54 cm

Detail květů

Plody

Detail plodu


Už začínají kvést i další odrůdy chilli, postupně budu přidávat fotografie.

Aktualizováno 2.7.2012:
Tak smůla, s určováním nikdo nepomohl. Pomocnou ruku jsem našel na konci vlastního ramene a už mám odrůdu s 90% pravděpodobností určenou, jedná se nejspíš o Hungarian Black. Po úplném dozrání je lusk červený a poměrně masitý. Podle všeho je v původních pramenech chybička, listy mají na slunci tmavofialové zbarvení, květy jsou fialové a obrácené dolů, lusky visí. Pálivost je spíš nižší, ale jestli je to těch 6000 SHU udávaných pro Hungarian Black, to neodhadnu.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35


Zpět na Tradiční zelenina

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků