Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Kohant » stř 05. kvě 2010 3:45:51

Nám pod lípami roste česnáček, tak to rovnou míchám do jednoho salátu.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Tampere » sob 12. čer 2010 20:54:28

Já jsem si zase na zahradě posbíral semínka nějakého asi polodivokého máku - kvete růžově. Máček z něho nic moc, nejede mi. Barva semen hnědočervená. Zato listy jsou výborný do salátů. No pak brutnák - chutná mi po okurkách, ale to tady OT.
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Alena » pon 07. úno 2011 14:44:07

Mám ráda mladé vybělené listy pampelišky. Brzy zjara přiklopím většími květináči pěkně vykrmené trsy pampelišek a vybělené listy pak míchám do salátu spolu s jitrocelem, řebříčkem, sedmikráskami... V podstatě je to jako puková čekanka. Problém je, že zrovna tak chutnají slimákům a žížalám - tou havětí jsou úplně obalené, takže se z nich musí obírat a pořádně vyprat.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Ivana » stř 30. kvě 2012 6:59:16

Česneky jsou podle pfaf jedlé všechny, nejhorší edibility rating je 3. Lipový list jsem taky asi před týdnem ochutala a dala bych mu 5. Je takový mírně slizovitý a moc dobrý.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Marek Parek » sob 03. kvě 2014 15:29:03

Zasyrova – pampeliška, česnek medvědí, růže šípková – květ, plod, maliník, jahodník, lípa – mladý list, hloh – plod, po úpravě kopřiva – list, šrucha zelná .. no něco by se ještě našlo :)
Marek Parek
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 12. led 2011 10:26:23

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Misazap » úte 05. srp 2014 11:39:55

Koukám že v ochutnávání planých rostlin jsem sakra začátečník :-D. Miluju ptačinec, sbírám si semínka a kde může být tam ho podesívám. Pak mám ráda jarní bršlici a mladý brutnák. Kopřivu dávám do špenátu, nebo ji přidávám k smažené cibulce. šruchu si taky sem tam zobnu. Pak ještě česnáček.
Budu muset ještě jednou zkusit popenec, přišel mi dost hořký, ale možná jsem neměla správné lístky.
Byla bych i pro denivku, byť není úplně planá, ale mooc mi chutnala :-)

Chtěla jsem se zeptat na ten česnek, roste nám na zahradě jakýsi, úplně strašně se množí. Jeho květ jsou ihned po vykvetení malé cibulky. Ivana o kousek výše píše že česneky se dají jíst všechny. Platí jen na nať nebo i cibulky? Pro mě by mohl být zajímavý, protože u nás se česneku nedaří a tady tohoto tu máme spousty, byť výnosnost bude malá, největší cibulky mají tak 3 cm. Ale mohly by být jedlé už i ty "semenové cibulky", ne? Když tak se můžu podělit na nějaké pokusy ;-).

Zaujaly mě ty stromy, lípu bych i pochopila, ale buk? Wow :-) to si musím zapamatovat do jara.

Hele a ten mák jako taky? a není v tom nějaké opium??
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Ivana » stř 13. srp 2014 11:57:11

Popenec se používá spíš jako koření, je takový výrazný, a dobře nasekat, jinak drhne na jazyku. Česneky jsou jedlé všechny a všechno, takže klidně zkus. Z buku jsem letos dělala likér z listí. A mladé listy máku jsou tradiční součástí italských směsí, o jedné jsem psala letos zjara článek, jmenuje se preboggion a o té druhé (erbudzu) je článek v plánu. Z preboggion se dělají úžasné italské speciality, například pansotti con salsa di noci, což jsou velké ravioli plněné směsí preboggion s ořechovou omáčkou. Uvařila jsem to a je to skvělé. Opium je surová šťáva z nezralých makovic, v mladých listech máku budou asi jen stopy alkaloidů. Jak píše pfaf, listy by se měly jíst mladé, do vytvoření poupat, později už ne. Jo a mladé lístky lípy jsou opravdu dobré. Co se týká česnáčku, tak mi všechny listy připadají nahořklé, i na jaře ty nejmladší, takže je pokládám spíš za "famine food". Ale zato jsem letos ochutnala květy česnáčku a ty nemají chybu, krásně brukvovitá štiplavá chuť, hořkost vůbec žádná. Podle amerických zdrojů jsou jedlá i semena a dá se z nich dělat hořčice, to jsem zatím nezkoušela.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Misazap » stř 27. srp 2014 11:29:05

Hmm, tak díky za tipy :-), plno rostlin by mě nenapadlo jíst. Finální recept pansotti sice pro mě není (je to založené na sýru a ten se nedá jen tak nahradit), ale inspiraci planými bylinkami zkusím využít.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron