Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Biozahrada a rostliny barvířské, textilní..........

Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod Petra » ned 27. led 2013 16:34:45

Zaujal mne článek o paulovnii http://hobby.idnes.cz/biomasa-na-topeni ... -domov_mce[/b]

Listnatý rychlerostoucí strom shazující na zimu listy, výšky kolem 20 m, s širokou korunou. Kmen rovný, dobře viditelný až do horní části koruny. Paulovnie je velmi odolná rostlina. Dokáže přežít i požár, neboť její kořeny jsou schopny regenerace a vyhnat nové větve. Je odolná k znečištění a není citlivá k půdním typům. Proto se řadí mezi tzv. pionýrské rostliny - obohacuje půdu dusíkem, zabraňuje svými kořeny erozi. Nesnáší stín jiných stromů, daří se jí, pokud je převyšuje, dobře roste i v teplejších oblastech v ČR. A prý by mohla nahradit pěstované topoly na biomasu narozdíl od nich neprodukuje škodlivý isopren.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod bobek » pon 28. led 2013 10:51:52

Právě mi z Bambusaria přišla semena Paulownia tomentosa. Vyseju, pokud to dobře dopadne, přivezu na sraz .
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod bobek » úte 29. led 2013 10:29:07

Nepředpokládám že členové tohoto fóra chystají plantáže čehokoliv ale určitě si přečtěte ještě tento článek . U nás v mrazových kotlinách nehrozí dokonce ani invaznost ;)

Ale trochu mne tam zarazila tato podivná věta, Ivano co ty na to ?

"... výrazně ale obohacuje půdu dusíkem a přispívá tak výrazně k eutrofizaci půdy, podobně a se stejnými důsledky jako například trnovník akát ..."
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod Ivana » stř 30. led 2013 16:50:58

Nevím.
Zkusila jsem to pohledat a nenašla jsem žádný důvěryhodný zdroj který by to potvrzoval nebo vyvracel. Nemůžu tomu ale zrovna teď věnovat další čas, takže informaci v tuto chvíli nemohu ani potvrdit ani vyvrátit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod Fazole » pon 04. úno 2013 21:55:19

Bobku, moje sousedka Terezka Čechová (sázeli jste spolu na narozeninách keře, sympatická vyšší štíhlá mamka tří dětí) se je chystá pěstovat, tak jí to buďto vymluv, až tu budeš, nebo počkej, na co přijde. :-)
Fazole
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 30. zář 2010 21:06:23

Re: Paulovnie - pro kvalitní dřevo, na biomasu i na okrasu

Příspěvekod pierro » sob 18. led 2014 23:36:41

Soukromě bych si tipnul, že obohacování dusíkem by se mohlo dít díky listům, které na podzim zmrznou na stromě za zelena a tak potom napadají na zem se všemi obsaženými látkami. (podle fotek na webu) Nebo, přinejmenším, ta podzimní resorpce látek nebude podle mě tak drastická. Plus možno i podzimní redikce kořenového systému.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek


Zpět na Užitkové rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků