Obsahové látky slunečnice roční

Látky obsažené v rostlinách z chemického hlediska, jejich účinky, doporučení ke konzumaci.

Obsahové látky slunečnice roční

Příspěvekod Ivana » pát 30. srp 2013 22:45:30

Při hledání odpovědi na dotaz ohledně slunečnice, vložený do vlákna slimáčího jsem narazila na velmi zajímavé čtení o slunečnici. Obsahové látky slunečnice jsou popsány tady. V tom článku mě překvapilo že i slunečnice má protinádorové, protizánětlivé a antibakteriální obsahové látky, dokonce potlačuje i růst hub - velmi zajímavé čtení.

Slunečnice roční podle pfaf jedlá je, i když zrovna listy jedlé nejsou a o obsahu rutinu jsem nikdy neslyšela, ani výše odkazovaný článek rutin nezmiňuje. Listy máku setého podle pfaf jedlé jsou.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Obsahové látky slunečnice roční

Příspěvekod Abstrakt » sob 31. srp 2013 15:39:17

Nevím nakolik pfaf důvěřovat - například zrovna u máku setého který prý jedlý je - se snad nebere v úvahu, že "Mléčná šťáva v rostlinách máku je po zaschnutí vlastně surové opium."

Jaké části krom obligátních semen na ni tedy jedlé být údajně mají a je nějaké zdůvodnění proč zrovna listy slunečnice roční jedlé nejsou?
Uživatelský avatar
Abstrakt
začátečník
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. říj 2010 9:23:10

Re: Obsahové látky slunečnice roční

Příspěvekod Abstrakt » sob 31. srp 2013 15:49:01

Ve vyhledávání jsem spatřil akorát útržkovitě (ke stažení mě to jako neregistrovaného nepustí):
"polosyntetický derivát rutinu – troxerutin (3´, 4´, 7-tris-(hydroxyethyl)-rutin). - přípravky: ..... Helianthus annuus (slunečnice roční), Asteraceae. - jednoletá ..... sběr se provádí 2x ročně během květu a na podzim, kdy rostlina dává nové výhony"
- Tedy, že se z ní cosi vyrábí s rutinem v molekule.
Uživatelský avatar
Abstrakt
začátečník
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. říj 2010 9:23:10

Re: Obsahové látky slunečnice roční

Příspěvekod Ivana » sob 31. srp 2013 19:46:12

Samozřejmě záleží plně na tobě, jakému zdroji budeš důvěřovat. Můžeš si obsah alkaloidů v listech máku setého sám stanovit v laboratoři anebo pro jistotu nejíst ani makové koláče, obojí pokládám za extrémy, ale je to na každém. Osobně pokládám pfaf za jeden z těch důvěryhodnějších zdrojů, ale nikomu to nevnucuju.
O obsahu rutinu ve slunečnici jsem vážně neslyšela, ale jsem botanik a mohu mít nedostatečné znalosti. Pro přesnou a vědecky správnou odpověď navrhuju tedy zeptat se biochemika nebo farmakologa který se zabývá alkaloidy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Obsahové látky slunečnice roční

Příspěvekod Ivana » sob 31. srp 2013 20:11:38

Abstrakt píše:"polosyntetický derivát rutinu – troxerutin (3´, 4´, 7-tris-(hydroxyethyl)-rutin). - přípravky: ..... Helianthus annuus (slunečnice roční), Asteraceae. - jednoletá ..... sběr se provádí 2x ročně během květu a na podzim, kdy rostlina dává nové výhony"
- Tedy, že se z ní cosi vyrábí s rutinem v molekule.

Mimochodem toto je snippet který google vytvořil k dokumentu Farmakognosie podle českého lékopisu 2009, v pdf k volnému prohlédnutí zde. Tak si to tam můžeš najít.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Obsahové látky v rostlinách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků