Před časem jsem měla možnost ochutnat vodní ořechy a uchvátily mě (proto taky ihned hlasuju a dávám pětku - možná bych měla zavést v bodování šestku). Připomnělo se mi to při nedávném hledání receptů s jakonem, je trochu podobná. Ale není tak sladká a je šťavnatější, je prostě úplně úžasná.
Tak teď se s váma chci podělit kde jsem je vlastně ulovila. Občas se u nás nechce nikomu vařit, protože jsme buď líní nebo utahaní a tak si čas od času něco objednáváme. Tak jsem si dala thajské nudle a takové kulaté plátky mě totálně vystřelily hledat leták co s tou čínou přišel abych okamžitě zjistila co je to za dobrotu. A ona to byla kotvice pod obchodním názvem vodní ořechy. A teď kde: v Brně máme takzvanou Maníkovu pizzu, je prezentovaná jako originální czech made pizza (zajímavé, že? já vždycky myslela že pizza je originál z Itálie). Je to celý řetězec, v Praze je to Pepíkova pizza, ve Zlíně Ogarova pizza a další. Všechny je najdete tady. Zkoušela jsem ty thajské nudle hledat v nabídce na internetu, ale nenašla jsem je ani v Brně. Ale ještě 4.9. letošního roku jsou v nabídce na letáku, který vždycky přihodějí k účtu, na internetu kupodivu není všechno. Tak jestli máte zájem, můžete to zkusit, doporučuju, stojí to za to.
Ale nechme propagace (za ten úlovek si to zaslouží, na druhou stranu kdyby jí nacpali do těch nudlí daleko víc, vůbec bych se nezlobila) a pojďme na kotvice. Pfaf má čtyři druhy, z toho mají dvě edibility jedničku a dvě čtyřku. Jeden z těch čtyřkových druhů je kotvice plovoucí, Trapa natans, druh u nás rostoucí, kriticky ohrožený a proto zvláště chráněný. Dobrá zpráva je, že se dá pěstovat a že v nabídce některých zahradnictví se nalézá. Ta má čtyři rohy, jestli něco připomíná tak kotvu. Se dvěma rohy je to ta co velmi pravděpodobně byla v těch nudlích, na rozdíl od našich krajů se totiž v Asii kotvice ještě běžně prodávají a konzumují. Jmenuje se Trapa bicornis, používá se v asijském léčitelství (má jí i kámoška, tedy kámasútra) a vypadá trochu jako netopýr. České jméno bude znít asi kotvice dvourohá.