Ostružiník

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Ostružiník

Příspěvekod Kohant » pát 29. led 2010 11:57:29

///////////

Ty čárky jsem si dělal tak jak jsem z hlavy počítal kolik mám různých ostružin. Většina jich ještě neplodila.

Ale jednu už teď můžu doporučit. Dvě sazenice jsem píchl k plotu a už se o ně nestaral. K všelijakým těch u nás prodávaným křížencům a hybridům nemám moc důvěru. Co znám z okolních zahrad dozrává začátkem podzimu kdy už není slunce a je to nejedlé.

Druhý rok jsem na jedné rostlině objevil zralý plod, velký jak palec. Po doteku odpadl na zem. Leželo tam pár dalších. Sebral jsem je, přinesl domů na ochutnání a rázem se z keře stala VIP rostlina naší zahrady. Třetí rok jsme snědli desítky plodů, letos už to bude na pořádné přejedení. Stručný popis odrůdy je v odkazu http://www.kocmanovi.cz/karakablack.htm
http://images.google.cz/images?gbv=2&hl ... q=&start=0

Nám plody nenarostly jak z katalogu, ale jsou sladké, pevné, tak na dvě ukousnutí. Spadlé na zem vydrží i několik dní. Nehnijí ani neplesniví. Ve 390 m n. m. nám zrály od konce června do konce srpna, ale ty poslední nám už nechutnaly. U stopky byly přezrálé, ve špičce nedozrálé. Je to pro rostlinu asi přeci jen záhul promyslet jak se postarat o tak dlouhý plod. Fotka je z třetího července, pod metrem už je ale něco jiného. Největší ostružina vážila tuším 14 gramů, ale nebyl to největší plod ze sklizně.
Přílohy
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ostružiník

Příspěvekod Ivana » pát 29. led 2010 12:21:01

Mě osobně pěstované ostruřiníky moc neříkají. Pravda, ochutnala jsem daleko víc těch volně rostoucích, takže možná jsem tím ovlivněná. Ty pěstované co jsem ochutnala mi připadají bez chuti, rozdíl je asi takový jako když se vám povede rajče na zahradě a když si v zimě koupíte nazelenalou kouli v zelenině - jestli víte co myslím. (Ten tvůj VIP bude možná výjimka.)

Takže moje kontroverzní doporučení:
Ostružiníky jsou tzv. souborný druh neboli agregát a druh zvaný ostružiník křovitý obsahuje stovky takzvaných "malých druhů". Jsou si velmi podobné a odliší je jen odborník po dlouhém studiu (v ČR je to několik jedinců). Nicméně divoké ostružiníky se liší i v chuti, případně i velikosti plodů. Takže moje doporučení zní: projděte se po okolí a ochutnávejte všechny ostružiníky co najdete. To co se vám zalíbí a zachutná si vemte na zahrádku.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ostružiník

Příspěvekod Kohant » pát 29. led 2010 12:40:23

Mám podobné zkušenosti, proto mě tato ostružina příjemně překvapila a zmiňuji se tu o ní.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ostružiník

Příspěvekod bobek » pát 29. led 2010 14:20:09

Také naprosto souhlasím. Stejně tak ale mohu potvrdit, že skutečně existují šlechtěné odrůdy které stojí za to. Bohužel nevím co jsou zač ostružiny které nám rostou na zahradě ale z lesa přinesené nejsou. Plodí od půlky léta až do zámrazu, jsou velmi chutné, velké a teď pozor, chutné jsou i ty které rostou v zastíněné části zahrady a mají opravdu jen velmi málo slunce. Bohatě se rozrůstají takže případní zájemci se mohou hlásit. Škoda jen že nevím co je to za odrůdu.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Ostružiník

Příspěvekod Kohant » pát 29. led 2010 16:48:34

Můžeme na jaře měnit.

Mám vyhlédnutou ještě jednu ostružinu. Je to odrůda dovezená z Německa od jednoho pána ze dvorku. Mívá devítimetrové výhony obalené sladkými ostružinami. Známý který ji pěstuje z nich nadělal víno, ale prý se nedalo pít jak bylo sladké. Dal celý demižón bezdomovcům.

Problém je z množením. Už třikrát mi dal odkopky které se mi neujmuly. Poprosil jsem ho aby nechal zakořenit konec výhonu, ale to se mu nelíbilo. Výhon vede po vrchu plotu a spuštění jeho konce k zemi by narušilo geometrický řád zahrady.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ostružiník

Příspěvekod Kohant » pát 29. led 2010 16:50:53

To dole na fotce je moruše.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ostružiník

Příspěvekod kořenářka » pát 29. led 2010 19:34:51

Ostružiník se celkem dobře množí během srpna polotvrdými řízky, tzn. že nepoužívám dřevnatý výhon dole ani bylinnou špici. Ostrým nožem seříznu řízek šikmo proti očku dole, odříznu list a nad dalším očkem rovně nahoře, list nechám. Řízek má tedy 2 očka. Sázím je do jogurtových kelímků a držím to tak akorát vlhké. Koření to dlouho ale na jaře se to může sázet na stanoviště a během léta naroste 1 slabší výhon.
Z ostružin je Thornfree nejrozšířenější, moc nevoní ale je v našich 650 m.n.m. nejúrodnější. Marmeláda, směs ostružin s jahodami je z ní naprosto skvělá. Jenom kvůli ní musím mít každoročně trochu jahod v mrazáku. Pak máme chuťově výbornou, voňavou ostružinu s drobnějšími plody a hluboce vykrajovanými listy. Pochází z Litomyšle ale neznám jméno. Od pana Peška mám moc dobrou beztrnnou malinoostružinu. Ty trnité, co se teď všude prodávají jsou docela za trest, mají velice měkké, choulostivé plody a zaplevelují podzemními výmladky.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Ostružiník

Příspěvekod Evik » pát 29. led 2010 22:47:09

.... Pak máme chuťově výbornou, voňavou ostružinu s drobnějšími plody a hluboce vykrajovanými listy. Pochází z Litomyšle ale neznám jméno.....

Tu mám doma taky a myslím že by to mohl být Rubus laciniatus ´Thornless Evergreen´. Ze zkušeností dodám, že mně někdy zlobí s dozráváním a tím svým velkým vrůstem. Ale už jsem ho přestěhovala na místo kde to nevadí ba naopak.
Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Ostružiník

Příspěvekod AniCiz » ned 18. črc 2010 11:34:58

Evik píše:.... Pak máme chuťově výbornou, voňavou ostružinu s drobnějšími plody a hluboce vykrajovanými listy. Pochází z Litomyšle ale neznám jméno.....

Tu mám doma taky a myslím že by to mohl být Rubus laciniatus ´Thornless Evergreen´. Ze zkušeností dodám, že mně někdy zlobí s dozráváním a tím svým velkým vrůstem. Ale už jsem ho přestěhovala na místo kde to nevadí ba naopak.
Eva

máte na mysli školky Litomyšl ,patrně..mám je z okna na dohled..
Hezký den přeje Ani
Uživatelský avatar
AniCiz
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 15. črc 2010 20:49:50
Bydliště: Litomyšl

Re: Ostružiník

Příspěvekod Evik » ned 18. črc 2010 22:07:52

Ahoj AniCiz
vítám na fóru. Ano myslím školky Litomyšl.
Ahoj Eva
PS.: jen malá poznámka - já bydlím na protějším kopci
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Další

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník