Jednotný systém

Biozahrada znamená hospodařit v souladu s přírodou. Intenzívní hospodaření zaměřené na výnos s použitím chemie se s přírodou neslučuje. Je to buď jedno nebo druhé. Proč jsem si vybral/a biozahradu? Osobní deklarace členů fóra.

Jednotný systém

Příspěvekod Ivana » čtv 28. led 2010 15:03:09

V přírodě tvoří živé organismy a neživé prostředí jednotný, složitý, vzájemně propojený systém reagující na změny. Tento systém se jako celek mění v čase a mění se i jeho části. Projevuje se složitými samoregulačními reakcemi spojenými se stabilitou. Má také značnou schopnost vrátit se po narušení do původního stavu. Jednotlivé druhy v systému jsou svázány velmi mnoha vzájemnými potravními i jinými vztahy a mnoha kladnými i zápornými zpětnými vazbami. (Pozor, toto platí pro přírodě blízký les, ale neplatí to pro pole ani pro "klasické" zahrady.)
A přesně tohle si přeju mít na svojí zahradě.
Každý chemický zásah na zahrádce tuto složitou síť vztahů naruší a potrhá. Mám-li použít metaforu, představte si to jako šaty. Mám šaty a každý den do nich udělám menší nebo větší díru. Postupně a plynule se bude dít to, že šaty začnou ztrácet svoji funkci. Pravděpodobně nebudu moci říct, že se to stalo přesně v den D. Zpočátku mě šaty budou chránit před zimou, ale jednoho dne zjistím, že mě už nezahřejou a nakonec budu mít cáry a budu se muset chodit hřát ke kamnům. Tato metafora není zcela přesná, pokud by přesná být měla pak by se zpočátku měly šaty buď zcela nebo částečně samy regenerovat, ale jednoho dne by to dělat přestaly. A tohle se děje při používání pesticidů na zahrádce.
Já nechci při každém výskytu mšic panikařit, lítat do obchodu a shánět informace o přípravku, který na to mám použít a pak shánět ten přípravek a pak dělat přesčas abych ten přípravek zaplatila a pak ztrávit čas tím, že to budu stříkat a pak ještě dlouho hlídat děti, aby se k tomu místu nepřibližovali.
Celý ten čas chci trávit úplně jinak: Já si chci lehnout do trávy a pozorovat slunéčka sedmitečná, jak ty mšice žerou. A taky pozorovat ptáky a motýly.

Vypůjčila jsem si některé slovní formulace z knihy Jiřina Slavíková: Ekologie rostlin protože to sama neumím ani přesněji, ani srozumitelněji vyjádřit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Zpět na Proč říkám ANO BIOZAHRADĚ, NE CHEMII

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron