Použití v kuchyni:
Mladé listy mají 350 mg vitamínu C na 100 g. Proto se používají hlavně na jaře jako součást vitamínové kůry.
Jako zelenina byl znám už ve staré Číně a Japonsku, kde si jej dodnes pro tento účel vyšlechťují a dělají si z kořenů nápoj podobný kávě.
V Polsku se vyrábí „succus" - sirup. Je to zahuštěná šťáva z čerstvého kořene. Používá se do čaje i do vody.
V Itálii a Francii upravují mladé výhonky jako chřest nebo je přidávají do zeleninových salátů. Lístky mají mírně natrpklou chuť, kořeny zase aromatickou a vnitřky lodyh, tzv. „morky", jakoby oříškovou. Rostliny ale musí být mladé, ty se dají jíst syrové.
V polévkách může být náhradou za mrkev a petržel, dříve se dával do polévek i místo brambor. Strouhaný se přidává do karbanátků, masitých sekaných a haší. Mohou se vařit, dusit s masem a cibulí nebo ve směsi zelenin.
Lopuchový chřest:
Mladé nedřevnaté řapíky nebo mladé čisté kořeny se uvaří v osolené vodě do měkka. Výhodné je upravit si je předem do svazečků, aby se lépe vyndaly a nepolámaly se. Ochutíme je jako chřest nebo je podáváme jako přílohu k masu.
Plněné lopuchové listy:
200 g mletého masa promícháme s šálkem vařené rýže, nakrájenou cibulí, kořením (lžička mletého zázvoru, trochu pepře, skořice a koriandru, 2 stroužky drceného česneku, lžička bazalky, lžíce petrželky) a lžící rajčatového protlaku. Osolíme a prohněteme.
8-12 mladých lopuchových listů krátce spaříme ve vroucí osolené vodě. Naplníme je nádivkou, svineme do balíčku. V kastrolu na másle zpěníme cibuli, přidáme oloupaná pokrájená 2 jablka a na to uložíme lopuchové balíčky. Podlijeme vývarem a dusíme pomalu 40 minut. Hotové pokapeme kysanou smetanou, přidáme vydušenou šťávu s jablky a podáváme s rýží.
(zdroj:http://www.klidapohoda.unas.cz/byliny/Byliny1/Lopuch.htm)