Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa)

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa)

Příspěvekod Ivana » pát 20. zář 2013 23:48:56

Před časem jsem měla možnost ochutnat vodní ořechy a uchvátily mě (proto taky ihned hlasuju a dávám pětku - možná bych měla zavést v bodování šestku). Připomnělo se mi to při nedávném hledání receptů s jakonem, je trochu podobná. Ale není tak sladká a je šťavnatější, je prostě úplně úžasná.
Tak teď se s váma chci podělit kde jsem je vlastně ulovila. Občas se u nás nechce nikomu vařit, protože jsme buď líní nebo utahaní a tak si čas od času něco objednáváme. Tak jsem si dala thajské nudle a takové kulaté plátky mě totálně vystřelily hledat leták co s tou čínou přišel abych okamžitě zjistila co je to za dobrotu. A ona to byla kotvice pod obchodním názvem vodní ořechy. A teď kde: v Brně máme takzvanou Maníkovu pizzu, je prezentovaná jako originální czech made pizza (zajímavé, že? já vždycky myslela že pizza je originál z Itálie). Je to celý řetězec, v Praze je to Pepíkova pizza, ve Zlíně Ogarova pizza a další. Všechny je najdete tady. Zkoušela jsem ty thajské nudle hledat v nabídce na internetu, ale nenašla jsem je ani v Brně. Ale ještě 4.9. letošního roku jsou v nabídce na letáku, který vždycky přihodějí k účtu, na internetu kupodivu není všechno. Tak jestli máte zájem, můžete to zkusit, doporučuju, stojí to za to.

Ale nechme propagace (za ten úlovek si to zaslouží, na druhou stranu kdyby jí nacpali do těch nudlí daleko víc, vůbec bych se nezlobila) a pojďme na kotvice. Pfaf má čtyři druhy, z toho mají dvě edibility jedničku a dvě čtyřku. Jeden z těch čtyřkových druhů je kotvice plovoucí, Trapa natans, druh u nás rostoucí, kriticky ohrožený a proto zvláště chráněný. Dobrá zpráva je, že se dá pěstovat a že v nabídce některých zahradnictví se nalézá. Ta má čtyři rohy, jestli něco připomíná tak kotvu. Se dvěma rohy je to ta co velmi pravděpodobně byla v těch nudlích, na rozdíl od našich krajů se totiž v Asii kotvice ještě běžně prodávají a konzumují. Jmenuje se Trapa bicornis, používá se v asijském léčitelství (má jí i kámoška, tedy kámasútra) a vypadá trochu jako netopýr. České jméno bude znít asi kotvice dvourohá.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa)

Příspěvekod Ivana » sob 21. zář 2013 19:31:36

Ještě jsem zapoměla napsat, že pfaf upozorňuje na toxiny v syrových plodech u obou druhů (odbourají se vařením nebo sušením), nicméně jedlost uvádí i za syrova.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa)

Příspěvekod Ivana » pon 30. zář 2013 0:12:13

Tak jsem se dopátrala kde se dají koupit konzervované vodní kaštany (ořechy), je to v asijských potravinách například tady a také třeba tady anebo tady. Prodávají se pod názvem water chestnut. Ovšem pozor, pod tímto názvem se prodávají i hlízky asijské bahničky Eleocharis dulcis, ta se bohužel podle pfaf u nás pěstovat nedá - vyžaduje 7 měsíců bez mrazu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron