Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
3
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 3

Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod Ivana » čtv 03. úno 2011 14:10:34

Je to rostliny podobná mochyni židovské. Prodává ji Semo. Myslím že semínka taky někde mám, ale nestíhám vysévat všechno. Má žluté jedlé plody a to co se někdy prodává v obřích supermarketech by mohla být ona. Teď koukám že má moc pěkné květy.
obrázky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod Alena » čtv 03. úno 2011 15:11:07

To, co se prodává v supermarketech pod názvem physalis, je opravdu mochyně peruánská Physalis peruviana. Plody jsou příjemné chuti, já i můj syn je máme velmi rádi. Podle mých zkušeností se ale u nás (alespoň v mých podmínkách; na jižní Moravě, v Praze nebo Polabí to je možná jinak) "na sklizeň" pěstovat nedají, jen na "zobnutí" :)
Pěstuji je už dvacet let (syn je miluje, tak mu pro těch pár plodů na podzim skáču od února kolem květináčů :lol: ). Vysévám v únoru; když se výsev nezdaří (smutnice, neklíčivé semeno, padání klíčních rostlin), opakuji jej začátkem března. Předpěstované sazenice vysazuji do velkých květináčů do kompostové zeminy smíchané se zahradním substrátem a granulovaným hnojem nebo jiným organickým hnojivem. Osvědčilo se mi pěstování ve skleníku v květináči. V mé nadmořské výšce (kolem 450m) na záhoně většinou plody nestihly dozrát, rostliny nesnášejí mráz. Ve volné půdě ve skleníku zase rostly pouze do zelené hmoty a nekvetly. Takže vždycky mám tak 3-4 rostliny v květináčích ve skleníku, na podzim je chráním ještě netkanou textilií, a když teploty klesnou pod nulu, odnesu je do sklepa, kde ještě většina plodů dozraje a je i bez slunečního svitu chuťově dobrá. Zkoušela jsem pěstovat dál přezimované rostliny, ale než se vzpamatovaly ze sklepního mučení, dohnaly je mezitím rostliny z výsevu, takže podle mých zkušeností se to nevyplatí. Pokud by byly lepší zimovací podmínky (bezmrazá místnost, dostatek světla), bylo by to možná jiné.
Plody jsou moc hezké na zdobení dortů nebo jiných dezertů, po rozevření "lampiónku" a ohnutí vzniklých "lístků" vznikne pěticípý bleděžlutý "květ" se žlutou bobulí uprostřed. Jistě to znáte z různých časopisů s recepty na moučníky, často to je tam vidět na fotkách.
Loňský rok byl tak špatný, že mi poprvé žádné plody nedozrály.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod Petra » pon 07. úno 2011 21:59:32

Loni jsem ji měla poprvé a to bylo zoufalé, velké krásné obsypané rostliny, ale nestihly dozrát, tak jsme dvě vykopala a měli jsme je doma přesazené do květináče u okna asi dva měsíce a sklidili jsme téměř všechny. Kdysi jsem byla na nějakém semináři a jedna paní (od Brna) tam přivezla velký koš téhle mochyně, že plodí úžasně, že to nestačí sklízet, to mne inspirovalo:-).

A chuťově je to tedy velký rozdíl od té z salsa seed?
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod Alena » pon 07. úno 2011 22:21:41

Petra píše:A chuťově je to tedy velký rozdíl od té z salsa seed?
Petra


Pro mě ano. Peruánská nemá tu podivnou pachuť, která je pro mě nepříjemná. Nevím, jak to popsat, už je to několik let, co jsem pruinosu pěstovala. Mně byla prostě odporná. Možná jsem ji tehdy ochutnávala ne úplně vyzrálou, nevím. Prostě už jsem to podruhé nezkoušela. Plody jí ve zralosti opadávají stejně jako peruánské. Peruánská má příjemnou ovocnou chuť. Ale zase - jak rozdílně to kažný vnímá - když ji ochutnal můj muž, prohlásil: Ta je výborná, jako rajče! A já tedy v ní rajče opravdu, ale opravdu necítím... Spíš trochu něco jako kokos, když je dobře zralá. Té paní od Brna závidím, že má tak velkou úrodu. U mě je to naprostá utopie, tady to prostě nedozraje.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod Ivana » úte 30. srp 2011 9:05:13

Rade píše:Ano, peruvianu mám taky, tu pěstuji asi pátým rokem každoročně. Letos je ale dost pozadu, jelikož jsem si zapomněl udělat vlastní sazeničky už někdy v únoru, ale koupil jsem si jich několik na "zelňáku" v Brně až v květnu. Když se brzy napěstují, je alespoň menší úroda jistá. Před ćtyřmi roky jsem zkoušel rostlinu i přezimovat, vykopal jsem ji, dal do nádoby a přezimoval v chladné bezmrazé místnosti. Pokus se povedl, když další rok uzrálo na obrovském keři kolem 200 plodů. Další roky jsem to zkoušel zase, ale bez takového úspěchu...
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně peruánská (machovka) Physalis peruviana

Příspěvekod martinn » úte 17. led 2012 19:36:46

Zdravím. Z mochyní peruánskou jsem měl celé roky co ji pěstuji stejné problémy jako ostatní tady. Pořád jen rostla a rostla a plody začínali zrát až pozdě na podzim. Předpěstovat ji dávám tak na začátku února. Minulý rok jsem vyzkoušel co jsem někde četl, že se mají vyštípat všechny boční výhony z hlavního kmene jako u rajčat. Tak jsem to udělal(s vidinou, že bude málo plodů a kupodivu se rostliny tak 50 cm nad zemí začaly sami rozvětvovat a plodů na nich bylo dost)a sklízel jsem je postupně od půlky července :D až do zámrazu.Celkově jsem pozbíral loni asi 250 až 350 kusů z 8 sazenic, ale v minulosti max. desítky za sezonu a to ještě vždy zabírala několikrát větší plochu a i sazenic jsem dával víc. Letos to tak zopakuji a jestli to bude podobné jako loni tak jsem snad na ni konečně po letech vyzrál
martinn
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 17. led 2012 8:08:03


Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků