Žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Úroda 2010

Příspěvekod yaw » úte 30. bře 2010 6:27:36

Se začátkem jara se mi krásně rozbujel žen-šen pětilistý, tak jsem nedočkavě zahájil první letošní sklizeň.
Yaw
Obrázek
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Úroda 2010

Příspěvekod Ivana » úte 25. kvě 2010 23:13:39

Co s nám děláš? Nálev nebo tinkturu?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Úroda 2010

Příspěvekod yaw » stř 26. kvě 2010 6:13:49

...normálně jsem ho usušil a ráno na snídani si ho přidával do čaje.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Úroda 2010

Příspěvekod Ivana » stř 26. kvě 2010 9:02:23

Moc ho neznám, letos jsme ho sehnali. Jak funguje, máš nějaké srovnání třeba s žen-šenem?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Úroda 2010

Příspěvekod yaw » stř 26. kvě 2010 16:47:55

Taky s ním začínám a navíc mi nějak začal degenerovat. Pěstoval jsem jej přes zimu v samozavlažovacím truhlíku. Na jaře krásně obrazil, ale nyní se z těch zdravě zelených lístků (viz foto výše) stávají nažloutlé malé potvůrky. Asi vyčerpal zásoby a chemicky ho přiživovat nechci. Naštěstí se mi před touto změnou podařilo založit nové rostlinky (pro tebe) a ty vypadají, že se mají k světu.
Co se týká účinků, tak se mi podařilo zkonzumovat po malých částích jen tu první úrodu a objektivně musím konstatovat, že s tak malým množstvím o zkušenostech nemůžu mluvit. Navíc v té době jsem zkoušel i Rhodiolu, sem tam jsem si šlehnul na dýchání Echinaceu..... :roll: , takže nevím.

Nyní podnikám taky záchranu Gotukoly - napřed sežrána mšicemi, potom spálena tabákem no a už se těším až budu moc oba vyhodit ven na "letní byt".

Ahoj Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Úroda 2010

Příspěvekod Ivana » stř 26. kvě 2010 20:40:37

Díky že na mě myslíš, já už jsem trochu ztratila přehled co mám u koho objednané a i co komu dlužím, takže jsme si jednu rostlinku koupili. Když tak vyměníme. Gotokolu bych taky chtěla, ale asi až později, až bude skleník. Teď jsem poněkud zahlcená klíčícími rostlinami a sazeničkami, kterých mám všude plno a nemůžu je sázet na záhony, protože jich mám jednak málo a jednak by mi je sežraly slimáci. Gotukolu jsem taky nezkoušela. Škoda že se u nás nedá pěstovat pravý žen-šen.
Tak ať ti prospívají.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum

Příspěvekod Ivana » pon 31. kvě 2010 12:48:47

žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum
Také se mu říká jiaogulan.
Článek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum

Příspěvekod Ivana » čtv 22. črc 2010 17:13:25

Co dělá tvůj pětilistý ženšen? Ten náš je právě ve stadiu vyhánění výhonků a snaží se opravdu hodně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum

Příspěvekod yaw » čtv 29. črc 2010 6:46:03

Ivana píše:Co dělá tvůj pětilistý ženšen?

Omlouvám se za opožděnou reakci ...dovolená, a tak... :roll:
Popíšu ve zkratce moje zkušenosti po roce pěstování.
Pětilistý ženšen jsem získal začátkem září 2009. Byla to krásná vitální rostlina s mnoha odbočujícími popínavými výhonky. Zasadil jsem jí do samozavlažovacího květináče. Kvůli bůjnému růstu jsem do květináče doplnil opěrnou konstrukci, aby se výhonky měly po čem pnout.
Zkusil jsem si ho také pomocí těchto liánovitých výhonků namnožit, což se mi celkem bez problémů podařilo.
Obrázek
Pětilistý ženšen se dá u nás pěstovat jen jako pokojová rostlina a tak bylo krásně vidět jak se přes zimu uložil do vegetačního klidu (listopad-únor). Začátkem března prudce nastartoval vegetaci, že jsem ani nestačil výhonky namotávat na konstrukci. Ostříhal jsem první velké listy a těšil jsem se na další sklizeň. Čerstvé malé lístky se mi nechtělo sklízet. Během necelých 2 měsíců bůjného růstu (konec dubna) ale najednou začaly listy měnit barvu z původní sytě zelené na žlutozelenou a začaly degenerovat, různě se zkroutily a byly čím dál menší :cry: .
Obrázek
Na tomto snímku je sice už rostlina po zákroku, kdy jsem jí radikálně ostříhal a zbavil zdegenerovaných listů, ale ještě úplně dole u zeminy je vidět zbytky žlutých listů. Zajímavé je, že tato změna postihla jak původní rostlinu, tak i rostliny namnožené.
Zákrok jsem udělal v půlce června a spočíval pouze v přesazení a zredukování obrostu. Rostliny se velice rychle vzpamatovaly a vrátily se zase k původnímu vzhledu listů :D .
Obrázek
Odhaduji, že přestože jsem je pravidelně každých 14 dní přihnojoval, tak díky bůjnému růstu a bohatému obrostu nestihly rostliny dostatečně vyživit listy a proto začaly degenerovat.
Nyní zkouším častěji sklízet listí , abych odlehčil rostlinám vyživování zbytku listů. Zatím to vypadá, že jsem to správně odhadl (viz. týden starý snímek výše).

Ahoj Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Žen-šen pětilistý Gynostemma pentaphyllum

Příspěvekod Ivana » čtv 29. črc 2010 8:45:24

Velmi pěkné rostliny, díky za zprávu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron