Ivana píše:Co dělá tvůj pětilistý ženšen?
Omlouvám se za opožděnou reakci ...dovolená, a tak...
Popíšu ve zkratce moje zkušenosti po roce pěstování.
Pětilistý ženšen jsem získal začátkem září 2009. Byla to krásná vitální rostlina s mnoha odbočujícími popínavými výhonky. Zasadil jsem jí do samozavlažovacího květináče. Kvůli bůjnému růstu jsem do květináče doplnil opěrnou konstrukci, aby se výhonky měly po čem pnout.
Zkusil jsem si ho také pomocí těchto liánovitých výhonků namnožit, což se mi celkem bez problémů podařilo.
Pětilistý ženšen se dá u nás pěstovat jen jako pokojová rostlina a tak bylo krásně vidět jak se přes zimu uložil do vegetačního klidu (listopad-únor). Začátkem března prudce nastartoval vegetaci, že jsem ani nestačil výhonky namotávat na konstrukci. Ostříhal jsem první velké listy a těšil jsem se na další sklizeň. Čerstvé malé lístky se mi nechtělo sklízet. Během necelých 2 měsíců bůjného růstu (konec dubna) ale najednou začaly listy měnit barvu z původní sytě zelené na žlutozelenou a začaly degenerovat, různě se zkroutily a byly čím dál menší
.
Na tomto snímku je sice už rostlina po zákroku, kdy jsem jí radikálně ostříhal a zbavil zdegenerovaných listů, ale ještě úplně dole u zeminy je vidět zbytky žlutých listů. Zajímavé je, že tato změna postihla jak původní rostlinu, tak i rostliny namnožené.
Zákrok jsem udělal v půlce června a spočíval pouze v přesazení a zredukování obrostu. Rostliny se velice rychle vzpamatovaly a vrátily se zase k původnímu vzhledu listů
.
Odhaduji, že přestože jsem je pravidelně každých 14 dní přihnojoval, tak díky bůjnému růstu a bohatému obrostu nestihly rostliny dostatečně vyživit listy a proto začaly degenerovat.
Nyní zkouším častěji sklízet listí , abych odlehčil rostlinám vyživování zbytku listů. Zatím to vypadá, že jsem to správně odhadl (viz. týden starý snímek výše).
Ahoj Yaw