od vejrazka » stř 09. úno 2011 9:10:27
Pokud se jedná opravdu o pšenici, tak se s vysokou pravděpodobností nezkříží (cca 99 %). Vlastní opylení probíhá ještě v zavřených květech (jsou samosprašné). Proto je možné množit semeno různých pšenic se vzdáleností porostů od sebe (izolační vzdálenost) jen jeden metr. Podstatou se jedná většinou o linie (potomstvo jedné rostliny) anebo směs isolinií (liší se jen v několika málo znacích).
Proto je výběr ze směsi těchto materiálů založený na tom, že některému materiálu vyhovuje dané prostředí lépe. Pokud ale máte materiál pšenice (ječmene, ovsa) co vypadá jak když střelí, tak přesetím a následný výběr nemá smysl, protože je ta velikost (výnos, výška apod.) dána negeneticky (prostředím). U těchto plodin má smysl vybírat jen po záměrném nakřížení!
Jiný případ jsou např. jeteloviny, ŽITO, ovoce (i ořešáky) - prostě ty, co jsou opylované hlavně hmyzem, větrem. Tyto plodiny jsou cizosprašné. Zde se vytvářejí nové kombinace genů pokaždé nové, i když frekvence genů zůstává zachována - pokud nedojde k selekci. Ta selekce může být záměrná anebo přirozená. U těchto plodin má smysl vybírat vždy!
Přechodná skupina plodin je taková, která je vlastně obojetná. Když má opylovače, tak je cizosprašná, když ne, tak samosprašná s nižším nasazením semen.
Diskuze by mohla být mnohem delší a detailnější, ale pro základní informaci by to mohlo stačit.