Podle
pfaf má jedlost 3, léčivé účinky 2.
Jedlé použití:Listy a mladé výhonky - syrové nebo vařené. Mohou být použity v salátech, nebo vařené jako zelenina. Vařené jsou dobrým zdrojem vitamínů A a C. Používejte pouze mladé. Přestože se říká, že jsou jedlé, další zpráva říká, že nálev z listů může omámit. Mladé výhonky jako dobrá náhrada chřestu. Kořeny - syrové, vařené nebo sušené a rozemleté na prášek. Používá se na jaře, má sladkou chuť. Květní stopky - syrové nebo vařené. Přidávají se do salátů s poupaty. Dřeň mladých a starších stonků - syrová nebo vařená. Mírně sladká, jemná a příjemná k jídlu, i když toho není moc. Želatinová, může být použita jako příchuť v polévkách. Stonky jsou prý dobré projímadlo, ale není právě nejlépe je jíst na lačný žaludek. Čaj se dělá z sušených listů, s názvem 'kaporie' čaj v Rusku, obsahuje 10% taninu. Listy se také používají jako přísada čaje v Číně.
Léčivé účinky:Často se používá jako domácí bylinný prostředek, i když méně v porovnání s běžnými bylinářskými prostředky. Bylina působí proti křečím, je adstringentní, uklidňující, jako změkčovadlo, hypnotikum, projímadlo a tonikum. Používá se při léčbě průjmu, kolitidě a syndromu dráždivého tračníku. Rostlina se používá v Německu a Rakousku k léčbě problémů s prostatou. Obklad z listů se používá na vředy v ústech. Extrakt z listů je protizánětlivý. Mast vyrobená z listů se používá k uklidnění kožních problémů u dětí. Čaj z listů a kořenů je lidový lék na úplavici a břišní křeče. Zábal z oloupaných kořenů se používá na popáleniny, kožní vředy, otoky atd.
Léčivé účinky podle J. A. Zentricha:List odstraňuje napětí, úzkost, nespavost, psychogenně podmíněné bolesti hlavy, psychická rozladění. Je protizánětlivý, chrání sliznice, takže se používá při vředech a podobných nemocech. Může se používat i při léčbě průjmových infekčních chorob a je vhodná i při zakalené moči, protože brání vstupu bakterií ze zažívacího traktu do močových cest. Zevně jako kloktadlo, obklady na rány a bércové vředy. Nověji se prokázal účinek při adenomu prostaty, kdy působí sice výrazně, ale jen na část pacientů. Na někoho působí účiněji vrbka, na někoho vrbovka malokvětá.