Rukola a roketa

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Rukola a roketa

Příspěvekod sklenka » stř 31. bře 2010 11:10:24

Nenáročné brukvovité zeleninky pro milovníky hořkých chutí.
Pořád v tom mám trochu binec (možná by Ivana mohla vnést trochu světla), mají hodně synonym, ale snad se moc neseknu:
roketa setá (eruca sativa) - jednoletá (z pozdního výsevu mírné zimy občas přežívá), roste rychleji, větší listy, chuť méně výrazná, dá se v zimě pěstovat na okně na vatičce nebo v troše zeminy jako řeřicha, venku se dá sít od jara do konce léta, minimálně do prvních pořádných mrazů je co oždibovat, kvete bíle, má větší semena
rukola (rucola selvatica) - vytrvalá (prý krátkověká trvalka, já ji mám přes první zimu, tak uvidíme), je podstatně drobnější, pomaleji přirůstá, má víc vykrojené listy, kvete žlutě a má droboučká semínka, chuť je ostřejší (lepší), jakoby oříšková, zimu přežívá dlouhý kůlový kořen, který na jaře obráží. Na vatičce se prý pěstovat nedá (nezkoušela jsem), zato se výborně rychlí - jako pažitka: Na podzim nahrnkovat rostlinky z letního výsevu (z jarního by už asi měly ten kořen moc dlouhý a nevešel by se do květináče rozumné velikosti) - stačí naskládat kořeny vedle sebe a trochu prosypat zemí, uložit do chladu a dle potřeby vytáhnout do tepla. Obrazí do několika dnů. Venku mi kořeny i letošní sněhovou nadílku přežily v pohodě, už obrážejí. Semínka se u nás dlouho nedala sehnat, ale teď už ji snad prodává Semo pod názvem WILD ROCKET.

http://www.zahradaweb.cz/informace-z-ob ... 43927.html
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: rukola a roketa

Příspěvekod houba » ned 04. dub 2010 21:13:12

Dík za osvětu. Já jsem si až doteď myslel, že rukola je pouze jiné pojmenování pro roketu. K roketě seté dodávám, že se velmi snadno udržuje samovýsevem a k mému úžasu dokázala alespoň v několika jedincích přežít každou zimu, i tuto. Má-li pravá rukola ještě výraznější chuť, tak to budu muset někde sehnat a ochutnat :)

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: rukola a roketa

Příspěvekod Ivana » pon 05. dub 2010 0:44:18

On je v těch roketách kapku zmatek.
Někdy se jako divoká roketa označuje rod křez (Diplotaxis), u nás rostou dva druhy křez tenkolistý Diplotaxis tenuifolia a křez zední (Diplotaxis muralis).
Rostlinu kterou má Gengel jako Rucola selvatica se mi nepodařilo identifikovat - někdy se udává Diplotaxis tenuifolia, což je křez tenkolistý a někdy se píše Eruca sativa, což jest pěstovaná roketa.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: rukola a roketa

Příspěvekod sklenka » pon 05. dub 2010 11:57:47

No, zmatek v tom teda je. Diplotaxis tenuifolia jsem na internetu našla jako synonymum k rucola selvatica. Rukola určitě nebude botanický název, spíš obchodní - není možné, že by šlo o tutéž rostlinu? To, co pěstuju (na sáčku bylo rucola selvatica) vypadá alespoň podle fotek hodně podobně jako výše zmíněný křez.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: rukola a roketa

Příspěvekod Ivana » úte 06. dub 2010 12:50:41

No Rucola selvatica se přinejmenším jako latinský název tváří. Ale správně latinsky je silvatica nebo sylvatica (silva=les), toto vypadá jako z portugalštiny nebo ze španělštiny. Já už jsem po tom docela rozsáhle pátrala a vážně nevím jak to je.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: rukola a roketa

Příspěvekod Misazap » pon 12. dub 2010 9:23:06

Já jsem si letos koupila od Sema roketu, diplotaxis tenuifolia, wild rocket, už jsem pár semínek vysela, tak jsem zvědavá jak to poroste. Strčila jsem je rovnou na záhon. Na pytlíčku je nakresleno, že dá dá vysévat už hodně brzy, v lednu do skleníku a v březnu ven.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: rukola a roketa

Příspěvekod kořenářka » čtv 15. dub 2010 20:47:39

Vytrvalá rukola, tedy Diplotaxis tenuifolia - křez úzkolistý mi roste ve foliovníku třetím rokem, tuto středu jsem ji zas prodávala v tržnici. Je ostrá jako křen ale jde skoro víc na odbyt než jednoletá Rucola selvatica, kterou označuji jako rukolu jemnou. Tu vysévám tak třikrát do roka, několikrát se dá ostříhat, pak ale chce už jen kvést. V červenci setá poměrně slušně přezimovala, nepřikrytá a nezalévaná, když za slunných dnů rozmrzla zem. Dobře přezimovala i čínská hořčice Mizuna. Pěstuji ještě Mibunu a Komatsunu, dodavatel SEMO. Salát z nich můžou i děti a nenadýmají. Všechny tyto rostliny pěstuji pod folií nebo netk. textilií, venku mi je hrozně ničí dřepčíci. Dávám ktomu ještě žluté lepové pásky. Letos zkouším holandskou odrůdu křezu Grazia od f. BEJO, má méně kvést. Přišla nedávno, právě vyklíčila. Někde jsem četla, že ze semen křezu se dělá Dijonská hořčice.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: rukola a roketa

Příspěvekod sklenka » pát 16. dub 2010 7:14:17

Tak se snažím si v těch roketách udělat pořádek a ono se to pořád zamotává. Kořenářko, mohla bys prosím napsat, jakou barvou tvoje rucola selvatica kvete a případně sem dát nějakou fotku, pokud máš?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: rukola a roketa

Příspěvekod Kohant » pát 16. dub 2010 8:44:25

Mám před sebou dva pytlíky SEMO.
Roketa setá - Eruca sativa - RUKOLA
Roketa - Diplotaxis tenuifolia - WILD ROCKET

Piktogramy ohledně výsevu a sklizně jsou u obou totožné, ale v textu je první určená k výsevu během celého roku (i do truhlíků) a rychlení v miskách, druhá k řezu, obrůstá.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: rukola a roketa

Příspěvekod Ivana » pát 16. dub 2010 9:34:40

Mám stejné pytlíčky. Ještě jsem zvědavá, co z toho vyroste.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník